Aktualności

26.06.2024

3 minuty

Zmiany w logowaniu na IKP – od 1 lipca br. nie będzie to możliwe przez konto ZIP

Skrót informacji

Od 1 lipca 2024 r. zalogowanie się na Internetowe Konto Pacjenta nie będzie możliwe przy użyciu konta ZIP (Zintegrowanego Informatora Pacjenta). Możliwe jest to natomiast poprzez profil zaufany, bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel bądź e-dowód.

Od lipca nie zalegujesz się do IKP przez ZIP


Internetowe Konto Pacjenta (IKP) ma każdy, kto ma PESEL. Dzięki niemu można zrealizować online wiele spraw związanych ze zdrowiem. Od 1 lipca 2024 r. zalogowanie się na Internetowe Konto Pacjenta nie będzie możliwe przy użyciu konta ZIP (Zintegrowanego Informatora Pacjenta). Cały czas będzie to możliwe przy użyciu profilu zaufanego (można go założyć w urzędzie, przez stronę internetową lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej). Pozwala na to także bankowość elektroniczna, czyli konto internetowe w banku, aplikacja mObywatel oraz e-dowód.

Co znajdziemy na IKP?


Na IKP znajdzie się m.in.: e-recepty (z informacją o refundacji i sposobie ich dawkowania oraz możliwością zamawiania e-recept na stałe leki); e-skierowania (na leczenie specjalistyczne, badania, do sanatorium); e-zwolnienia; informację o lekach (można sprawdzić każdy lek dopuszczony do obrotu w Polsce); listę używanych wyrobów medycznych zrefundowanych przez NFZ; formularz zmiany lekarza/pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej; wniosek o wydanie EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego; historię wizyt w przychodni/u lekarza oraz innych zdarzeń medycznych, również finansowanych prywatnie; elektroniczną dokumentację medyczną (EDM), np. wyniki i opisy badań, diagnozy lekarzy, wypis ze szpitala, dokumenty z SOR, o ile lekarz lub placówka umieścili ją w systemie czy informację o wysokości opłaconych składek.

Aplikacja mobilna


Dostępna jest również bezpłatna aplikacja na telefon – mojeIKP. Daje ona dostęp do najważniejszych funkcji Internetowego Konta Pacjenta. Można ją pobrać na systemy Android lub iOS.
W aplikacji mojeIKP można m.in. wyszukać swoje e-recepty i e-skierowania, wykupić lek w aptece przez pokazanie kodu QR na ekranie telefonu, ustawić przypomnienia o zażywanych lekach, także za pomocą skanera leków, umówić się na szczepienie przeciw COVID-19, umówić dziecko w wieku 12–13 lat na szczepienie przeciw HPV czy zamówić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ (odbierany w telefonie).

W mojeIKP znajduje się też funkcja umożliwiająca skuteczne udzielenie pierwszej pomocy w razie nagłego wypadku oraz profilaktyka. W jej ramach użytkownik ma np. dostęp do portalu Diety NFZ czy planu bezpiecznych treningów „8 tygodni do zdrowia”. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

MZ planuje zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym

Następny artykuł

Wakacyjna apteczna – co zabrać i jak się przygotować do wyjazdu?

Polecane dla Ciebie

Szkolenia