Aktualności

08.08.2022

2 minuty

W wakacje potrzeba więcej krwi

Skrót informacji

Szczególnie w okresie wakacyjnym nie można zapomnieć o oddawaniu krwi. Latem wzrasta zapotrzebowanie na nią z uwagi na zwiększoną liczbę wypadków drogowych oraz fakt, że część dawców przebywa na urlopach. Regionalne stacje krwiodawstwa przypominają o zgłaszaniu się do oddawania krwi w każdym momencie roku – informuje Medexpress.pl.

Latem zapotrzebowanie na krew jest większe


Okres wakacyjny to czas zwiększonego ruchu turystycznego (wzrost wypadków komunikacyjnych) oraz wykonywanie odroczonych zabiegów operacyjnych (okres pandemii), co skutkuje wzrostem zapotrzebowania na krew. „W bieżącym roku w naszym Centrum nastąpił wzrost ilości pobieranej krwi o ok. 10%, stąd też stan zapasów jest wystarczający i wszystkie zabiegi operacyjne i transplantacje są w pełni zabezpieczone. Nie było konieczności zmiany planowanych zabiegów operacyjnych” – mówi Stanisław Dyląg, dyrektor RCKiK w Katowicach.

Kto może oddać krew?


Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat. Zanim jednak udamy się do stacji krwiodawstwa, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki). Jest to konieczne w celu uzyskania dobrego ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Należy również być wyspanym oraz spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem) oraz wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe.
Krew pełna pobierana jest nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym, że przerwa pomiędzy pobraniami musi wynosić 8 tygodni.

Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Medexpress.pl


Poprzedni artykuł

Wykaz substancji dopuszczonych w obrocie pozaaptecznym i punktach aptecznych

Następny artykuł

Małpia ospa – obowiązek raportowania

Polecane dla Ciebie

Szkolenia