Skrót informacji
Powołanie kolejnych ośrodków eksperckich oraz poprawę dostępu do nowoczesnej aparatury medycznej i leków zakłada przyjęty we wtorek przez rząd Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025. Koszt realizacji planu oszacowano na blisko 100 mln zł.
Poprzedni plan dla Chorób Rzadkich na lata 2021-2023 wygasł z końcem ubiegłego roku. Ten na lata 2024-2025 zakłada m.in. powstanie kolejnych Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich (OECR). Obecnie w Polsce działają 23 takie ośrodki, które są w sieci europejskiej. W sumie miejsc, które przeprowadzają ekspertyzy w kierunku chorób rzadkich, przy uwzględnieniu filii tych ośrodków, jest 44. Obecnie ośrodki mieszczą się tylko w 10 województwach. Premier Donald Tusk poinformował, że ambicją rządu jest, aby ośrodki eksperckie powstały jak najszybciej w 16 województwach. „To warunek wstępny, by móc efektywnie wydawać coraz większe pieniądze” – powiedział.
Założeniem Planu dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025 jest poprawa dostępu badań wykorzystywanych w diagnostyce i leczeniu chorób rzadkich, dostępu do nowoczesnej aparatury medycznej oraz leków i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego w chorobach rzadkich, a także poprawa infrastruktury podmiotów leczniczych. Całkowity koszt realizacji planu oszacowano na 99 mln 291 tys. zł.
Choroby rzadkie dotykają między 6 a 8 proc. populacji każdego kraju. W większości są to choroby genetyczne, ujawniające się już w wieku dziecięcym, często skutkujące niepełnosprawnością lub przedwczesną śmiercią. „Ograniczenia organizacyjne systemu ochrony zdrowia powodują, że diagnoza chorób rzadkich często jest opóźniona o wiele lat, a pacjent ma utrudniony dostęp do niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej” – zaznaczono w uzasadnieniu do projektu uchwały.
„Wybór właściwej ścieżki na wczesnym etapie procesu diagnostycznego ma kluczowe znaczenie w przypadku chorób rzadkich. Pozwala na istotne skrócenie czasu uzyskania większości rozpoznań choroby. Prawidłowa weryfikacja ostatecznego rozpoznania choroby przynosi również wielorakie korzyści, poczynając od możliwości wprowadzenia leczenia celowanego, jeśli takie jest dostępne bądź zastosowania terapii spowalniającej postęp choroby, a jednocześnie przekłada się na zredukowanie kosztów zbędnej dodatkowej diagnostyki pacjenta” – czytamy.
Choroba rzadka to choroba, która występuje z częstością niższą niż 1 na 2000 osób (5 na 10 tys. osób) w populacji europejskiej. Obecnie znanych jest około 8 tys. takich chorób. Na świecie żyje ok. 350 mln ludzi z chorobą rzadką, w Unii Europejskiej ok. 30 mln, a w Polsce 2-3 mln osób.
Na stronie: https://chorobyrzadkie.gov.pl/pl/lista-chorob-rzadkich dostępna jest lista chorób rzadkich. (PAP)
Projekt MZ: recepty na opioidy tylko po osobistym zbadaniu pacjenta
MRPiPS pracuje nad reformą orzecznictwa lekarskiego w ZUS