Aktualności

01.10.2024

3 minuty

RPP: powodzianie bez dostępu do swojego lekarza mają prawo wizyty w każdym POZ

Skrót informacji

Pacjent z obszaru objętego powodzią, który nie może dostać się do swojego lekarza rodzinnego, ma prawo do wizyty u każdego lekarza POZ w Polsce – podało biuro prasowe Rzecznika Praw Pacjenta.

Informacje przydatne dla pacjentów z obszarów powodziowych

W komunikacie przekazanym przez biuro prasowe RPP czytamy, że pacjenci, którzy potrzebują informacji na temat miejsc, w których otrzymają pomoc medyczną, mogą ją uzyskać dzwoniąc na całodobowy i bezpłatny numer: 800 190 590.

Ponadto każdy pacjent z obszaru objętego powodzią, który nie może dostać się do swojego lekarza rodzinnego, ma prawo do wizyty u każdego lekarza POZ w Polsce. Pacjenci mogą zgłosić się do dowolnego POZ w celu uzyskania nie tylko porady, ale także recepty.

Lekarze, którzy pomogą pacjentom w przypadku braku recepty, dyżurują m.in. w szpitalach w Polanicy-Zdrój (Specjalistyczne Centrum Medyczne S.A. w Polanicy-Zdroju, ul. Św. Jana Pawła II 2) i Głuchołazach (Szpital Specjalistyczny MSWIA w Głuchołazach, ul. Karłowicza 40 oraz SP ZOZ Głuchołazy, ul. M. C. Skłodowskiej 16).

Recepta farmaceutyczna i pomoc psychologiczna

Autorzy komunikatu przypomnieli, że w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia receptę na wszystkie leki poza lekami narkotycznymi i psychotropowymi może wystawić także farmaceuta bezpośrednio w aptece. „Farmaceuci mogą wystawić receptę farmaceutyczną nawet na 120 dni terapii” – czytamy w komunikacie.

Z kolei pomoc psychologiczną dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w stanie kryzysu psychicznego można znaleźć m.in. dzwoniąc na bezpłatną infolinię Telefonicznego Centrum Wsparcia pod numer: 800 70 2222. Infolinia jest bezpłatna i działa 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.

Podobną pomoc świadczy również Centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. Tu pomoc można uzyskać dzwoniąc pod numer: 116 111.

Niepokojące objawy zdrowotne

Biuro RPP podkreśliło, że na terenach, gdzie była powódź, należy zachować szczególną czujność na niepokojące objawy zdrowotne, które mogą być związane z zanieczyszczeniami niesionymi przez falę powodziową, namnażaniem się bakterii i wirusów na tych terenach.

Dlatego pacjenci powinni zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli pojawią się takie objawy jak: biegunka, wymioty, podwyższona temperatura i tym podobne objawy zatrucia pokarmowego; doznali obrażeń lub mają ranę, która może ulec zakażeniu; jeśli pojawią się u nich objawy takie jak: wysoka gorączka, silny ból głowy, mocny kaszel, silne zawroty głowy; jeśli odczuwają ból w okolicy serca; jeśli zostali pogryzieni przez zwierzęta lub mieli kontakt ze środkami chemicznymi, odczuwają pieczenie oczu, trudności w oddychaniu lub podrażnienie skóry.

RPP zaapelował, by śledzić zalecenia lokalnych władz i państwowych powiatowych i wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Od października nowa lista leków refundowanych

Następny artykuł

We wrześniu inflacja lekko w górę

Polecane dla Ciebie

Szkolenia