Skrót informacji
Przypominamy o ważnej kwestii dotyczącej zdrowia nas wszystkich i bezpieczeństwa środowiska naturalnego, czyli o odpowiednim postępowaniu z niezużytymi lub przeterminowanymi lekami. Polpharma wspólnie z Grupą NEUCA zainaugurowała ogólnopolską kampanię społeczną, pt. „Leki do Apteki”. To pierwsza akcja, która jednoczy pacjentów, farmaceutów i producentów farmaceutycznych wokół wspólnego, ważnego społecznie celu, jakim jest prawidłowa utylizacja leków.
Pierwszy etap kampanii, który trwał od 1 sierpnia 2024 r., koncentrował się na zwiększaniu świadomości społeczeństwa na temat problemu oraz komunikacji raportu „Leki w środowisku – zagrożenia i wyzwania”, przygotowanego przez badaczki z Katedry Analizy Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Z kolei druga część kampanii, która rozpoczęła się na początku września, obejmie działania skierowane do aptek pod hasłem „Świat w Twoich rękach”. Na tym etapie do Polpharmy i Grupy NEUCA dołączyły też inne firmy farmaceutyczne: Adamed Pharma, Teva i Zentiva.
W ramach akcji do aptek w całej Polsce trafią materiały wspierające farmaceutów w edukacji pacjentów na temat prawidłowej utylizacji leków. Będą to m.in. naklejki na domowe apteczki oraz torby przypominające o zasadach właściwego postępowania. Aptekarze otrzymają również osłonki pojemników na przeterminowane leki zachęcające pacjentów do odpowiedzialnego działania.
Wspólnie z Aptekarską Szkołę Zarządzania zorganizowano również webinar adresowany do środowiska aptekarskiego pt. „ESG – sposób na wsparcie Pacjentów oraz rozwój apteki”. Poprowadził go na żywo Krzysztof Ślebioda – ekspert ds. zrównoważonego rozwoju, ekolog
i ekotoksykolog.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową kampanii: www.lekidoapteki.pl. Znajdą tu Państwo m.in. raport „Leki w środowisku – zagrożenia i wyzwania”, który w zwięzły i kompleksowy sposób przedstawia problem obecności pozostałości leków w środowisku i ich wpływu na nasze zdrowie. Strona zawiera także bazę wiedzy dla pacjentów w formie graficznej i wideo, jak należy przygotować farmaceutyki do utylizacji i jak je oddać oraz wiele innych ciekawych materiałów merytorycznych.
Obejrzyj blok reklamowy i pomóż poszkodowanym w powodzi!
Ekspert: astma oskrzelowa popowodziową konsekwencją