Nowość!
Skrót informacji
Przeciw grypie zaszczepiło się w tym sezonie niespełna 1,7 mln osób – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W hurtowniach farmaceutycznych i aptekach są zapasy szczepionek, które powinny zapewnić dostępność dla wszystkich chętnych do zaszczepienia się przeciw tej chorobie – zapewnił resort.
Dokładna liczba zaszczepionych – na podstawie kart szczepień i recept – to 1 691 827 osób, które przyjęły szczepionkę w okresie od 1 lipca 2024 do 2 lutego br.
Szczepienie przeciw grypie nie jest szczepieniem obowiązkowym, lecz zalecanym. Lekarze podkreślają, że to najskuteczniejsza metoda ochrony przed grypą. Bezpłatnie szczepionki są dostępne dla dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia do 18 lat, dla osób w wieku 65 lat oraz dla kobiet w ciąży i połogu. Z 50 proc. refundacją szczepionkę mogą kupić wszyscy dorośli w wieku 18-64 lata.
Resort zdrowia podał, że obecnie na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw grypie.
„Szczepionki te znajdują się zarówno na stanach hurtowni farmaceutycznych, jak i aptek ogólnodostępnych w ilościach, które powinny zapewnić dostępność dla wszystkich osób chętnych do zaszczepienia się przeciwko grypie” – podkreśliło biuro prasowe MZ.
Rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia poziom wyszczepialności w grupach ryzyka powinien wynosić 75 proc. Jednak w Polsce zainteresowanie tymi szczepieniami jest znikome. Po kilku sezonach wzrostów liczby zaszczepionych przeciw grypie cofnęliśmy się do poziomu sprzed pandemii.
W ubiegłym sezonie szczepień jesienno-zimowych zaszczepiło się tylko 5,5 proc. Polaków. Niespełna 1,7 mln zaszczepionych w sezonie 2024/2025 oznacza podobny poziom wyszczepienia populacji jak w latach ubiegłych.
„Prognozowanie wielkości dostaw szczepionek przeciw grypie na określony sezon grypowy dokonywane jest na podstawie wskaźnika wyszczepialności oraz popytu na szczepionkę w latach ubiegłych, a dostępność rynkowa szczepionek przeciw grypie uzależniona jest od możliwości produkcyjnych producentów szczepionek” – wskazał resort zdrowia.
W styczniu lekarze zdiagnozowali ok. 300 tys. zachorowań na grypę. Tylko w drugiej połowie miesiąca zachorowało 200 tys. osób, a od początku sezonu epidemicznego 2024/2025 - w związku z powikłaniami grypy – zmarło prawie tysiąc osób – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. (PAP)
NIA: Krztusiec – diagnostyka, leczenie i rola szczepień
NIK: w Polsce nie wykorzystuje się potencjału terapii protonowej w leczeniu nowotworów