Aktualności

18.10.2024

2 minuty

Ministerstwo Zdrowia skraca drogę do refundacji sprawdzonych leków kardiologicznych

Skrót informacji

Resort zdrowia skraca drogę do refundacji leków kardiologicznych o ugruntowanej skuteczności. „Chcemy, by leki te były objęte refundacją, dzięki czemu będą tańsze i szeroko dostępne dla pacjentów” – powiedział wiceszef resortu, Marek Kos.

Krótsza ścieżka refundacyjna

Chodzi o leki, które pacjenci z chorobami serca stosują od dawna, ich skuteczność została potwierdzona w licznych badaniach klinicznych i praktyce medycznej, a jednak producenci nie zgłaszają się po wpisanie ich na listę refundacyjną. Nie robią tego, ponieważ to długi i kosztowny proces, idący w setki tys. złotych. Wpisanie na listę leków o ugruntowanej skuteczności daje producentom możliwość skorzystania z krótszej ścieżki refundacyjnej, która nie jest tak skomplikowana formalnie jak standardowa procedura.

Resort zdrowia, na podstawie rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, wytypował na listę 14 substancji czynnych stosowanych w kardiologii, m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego (substancja atenolol, chlortalidon, klonidyna) zaburzeń rytmu serca (np. digoksyna), niewydolności mięśnia sercowego (np. torasemid) i profilaktyki udaru (np. dabigatran, rivaroksaban). W ub. roku wystawiono na nie ponad 3,5 mln recept, kosztowały pacjentów ponad 1 mld 643 mln zł.

Bariera finansowa

„Wprowadzenie listy eliminuje barierę finansową. Chcemy, by leki te były objęte refundacją, dzięki czemu będą tańsze i szeroko dostępne dla pacjentów. Podmioty mogą już składać wnioski na tej krótszej ścieżce” – powiedział na piątkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Kos.

Część z tych leków może też w przyszłości być dla pacjentów darmowa w ramach bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, osób po 65. roku życia i kobiet w ciąży. Będzie to jednak wymagało oceny AOTMiT.

Na razie MZ nie podaje, ile będzie kosztować refundacja z zaprezentowanej listy. Marek Kos powiedział jedynie, że będzie to kwota kilkakrotnie niższa niż 1,6 mld zł wydane na te leki w ub. roku.

Resort chce stworzyć podobne listy leków o ugruntowanej skuteczności dla innych niż kardiologiczne chorób. Obecnie trwają prace nad listą dla onkologii. Ma być gotowa w pierwszym kwartale 2025 r. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

NFZ w sprawie przekazywania dokumentów rozliczeniowych w postaci elektronicznej

Następny artykuł

Komisja Zdrowia pozytywnie o wydatkach na zdrowie w projekcie budżetu na 2025 r.

Polecane dla Ciebie

Szkolenia