Skrót informacji
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2021 r. wzrosły rok do roku o 8,6 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,9 proc. – donosi serwis Politykazdrowotna.com, powołując się na dane GUS.
W ujęciu rocznym w grudniu najbardziej zdrożały paliwa do prywatnych środków transportu – o 32,9 proc. Nośniki energii kosztowały więcej o 14,3 proc., a żywność i napoje bezalkoholowe o 8,6 proc. Do tej pory rekordową inflację odnotowano w grudniu 2000 r. i wynosiła wtedy 8,5 proc.
Inflacja i rosnące koszty oraz wpływ na kondycję placówek ochrony zdrowia to w ostatnim czasie jeden z głównych wątków rozmów dotyczących systemu ochrony zdrowia. Wycena większości świadczeń nie zmienia się przez kilka lat, a wówczas różnica między realnymi kosztami a finansowaniem z NFZ drastycznie rośnie.
Szpitale miałyby być objęte preferencyjnymi taryfami za gaz – przewiduje to m.in. projekt ustawy przygotowany przez ministra aktywów państwowych. Chodzi o rozwiązania dla miejsc, dla których podwyżki cen gazu są najbardziej dotkliwe. Jednak oprócz szpitali pozostają jeszcze inne placówki ochrony zdrowia jak poradnie i gabinety POZ, AOS czy rehabilitacyjne.
Od 11 stycznia br. nowe wymogi dla aptek
URPL w sprawie skrócenia terminu ważności pozwolenia na dopuszczenie do obrotu