Skrót informacji
Zaledwie od dwóch dni obowiązuje krótszy termin ważności unijnego certyfikatu szczepiennego, a tymczasem czeka nas kolejna zmiana – donosi serwis Politykazdrowotna.com. Komisja Europejska zaproponowała jego przedłużenie o rok, czyli do 30 czerwca 2023 r.
Komisja Europejska tłumaczy, że „Wirus COVID-19 nadal dominuje w Europie i na tym etapie nie jest możliwe określenie wpływu ewentualnego wzrostu zachorowań w drugiej połowie 2022 r. ani pojawienia się nowych wariantów.” I dodaje, że z uwagi na obecną sytuację i niepewność co do dalszego rozwoju pandemii „Rozszerzenie rozporządzenia zapewni podróżnym możliwość dalszego korzystania z unijnego cyfrowego certyfikatu COVID podczas podróży po UE, tam gdzie państwa członkowskie stosują określone środki ochrony zdrowia publicznego.”
Aby ułatwić bezpieczne swobodne przemieszczanie się podczas pandemii COVID-19, Parlament Europejski i Rada przyjęły 14 czerwca 2021 r. rozporządzenie w sprawie unijnego cyfrowego certyfikatu COVID. Obowiązuje ono od 1 lipca 2021 r. Od początku lutego UCC mają jednak krótszy termin ważności, skrócony z 12 do 9 miesięcy.
Komisja oprócz wydłużenia ważności rozporządzenia dotyczącego cyfrowego certyfikatu COVID, proponuje kilka innych zmian w regulacjach. Jednym z pomysłów Komisji jest uzyskiwanie certyfikatu testu, po zrobieniu wysokiej jakości testu antygenowego.
Komisja chce również, aby UCC otrzymały osoby, które uczestniczyły lub będą uczestniczyć w badaniach klinicznych nad szczepionkami przeciwko COVID - 19. Taka propozycja ma zachęcić do dalszego rozwoju i badań nad szczepionkami.
O sposobach wykorzystywania certyfikatów covidowych wewnątrz państw członkowskich nadal mają decydować władze danych krajów.
Testy na COVID-19 w aptekach – resort zdrowia wyjaśnia wątpliwości
NFZ w sprawie rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanej z COVID-19