Aktualności

30.05.2014

3 minuty

Kalendarz szczepień do poprawki!

Eksperci biją na alarm – polski kalendarz szczepień jest mocno przestarzały i wymaga solidnych korekt. Przykładem szczepienia przeciwko gruźlicy, które praktycznie całkowicie zostały zaniechane w krajach zachodnich, a które w Polsce wciąż są stosowane.

Zalecane, wciąż nie obowiązkowe

Na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” epidemiolog dr Agnieszka Motyl wyjaśnia, że z powodów finansowych obowiązkowy kalendarz szczepień przewiduje dziś szczepionki, które powodują więcej objawów niepożądanych od tych nowocześniejszych. Dla przykładu wskazuje pełnokomórkową szczepionkę przeciw ksztuścowi, po którą sięga się dziś wyłącznie w Polsce, podczas gdy większość krajów stosuje już wyłącznie postać bezkomórkową. Zazwyczaj są to szczepionki wysokoskojarzone, które polski system klasyfikuje jako zalecane. Problem w tym, że preparaty takie są stosunkowo drogie i bez patrycypowania państwa w kosztach ich zakupu nie każdego rodzica na nie stać. Nic więc dziwnego, że na szczepienia zalecane decyduje się znikoma grupa rodaków, których obarcza się kosztami wakcynacji np. przeciwko ospie wietrznej, rotawirusom, pneumokokom czy meningokokom. Stąd zatrważające statystyki, z których wynika, że w Polsce przeciwko tym dwóm ostatnim chorobom zaszczepionych jest jedynie 3 proc. dziecięcej populacji. Dla porówania – w Wielkiej Brytanii ok. 98 proc.

Postulat forsowany od lat

Pneumokoki to bardzo powszechna grupa bakterii z rodzaju paciorkowców. Główny winowajca zakażeń pneumokokami nazywa się Streptococcus pneumoniae – inaczej dwoinka zapalenia płuc. Wynikiem jej niszczycielskiego działania jest ciężkie zapalenie płuc u dzieci i dorosłych, a ponadto poważne stany zapalne w obrębie ucha, gardła i oskrzeli. Odpowiedzialna jest również za inwazyjną chorobę pneumokokową, czyli posocznicę połączoną z poważnym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu. Choroba ma zwykle gwałtowny przebieg, a najwększą śmiertelność wśród zainfekowanych odnotowuje się w czasie pierwszej doby. Pneumokoki są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt. Ich powikłania prowadzą do około 100 dziecięcych zgonów rocznie.

Postulat wprowadzenia bezpłatnej szczepionki przeciwko pneumokokom dla wszystkich niemowląt nie znika z publicznej debaty od 2008 r. W 2012 r. był forsowany także przez specjalistów – Radę Sanitarno-Epidemiologiczną, Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministerstwie Zdrowia czy sam Główny Inspektor Sanitarny, który złożył propozycję w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. Niestety – nadal brakuje na to pieniędzy. Tym samym polski kalendarz szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) dla dzieci na rok 2014 jest obecnie jednym z najuboższych w Europie. A przedstawia się następująco:

1. rok życia:

- szczepienie przeciwko gruźlicy (1 dawka),

- szczepienie przeciwko WZW typu B (3 dawki),

- szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (3 dawki),

- szczepienie przeciwko polio (2 dawki),

- szczepienie przeciwko Hib (3 dawki)

2. rok życia:

- szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (jedna dawka uzupełniająca),

- szczepienie przeciwko polio (jedna dawka uzupełniająca),

- szczepienie przeciwko Hib (1 dawka),

- szczepienie przeciwko odrze, śwince, różyczce (1 dawka)

6. rok życia:

- szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (jedna dawka jako pierwsze szczepienie przypominające),

- szczepienie przeciwko polio (jedna przypominająca)

10. rok życia:

- szczepienie przeciwko odrze, śwince, różyczce (1 dawka)

14. rok życia (minimum 5 lat po podaniu ostatniej szczepionki przeciwko błonicy i tężcowi):

- szczepienie przeciwko błonicy i tężcowi (jedna dawka przypominająca)

19. rok życia (minimum 5 lat po podaniu ostatniej szczepionki przeciwko błonicy i tężcowi):

- szczepienie przeciwko błonicy i tężcowi (jedna dawka przypominająca).


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Kwietniowy wzrost na rynku aptecznym

Następny artykuł

Grzyby shiitake chronią przed nowotworem?

Polecane dla Ciebie

Szkolenia