Skrót informacji
Prawie połowa światowej populacji cierpi na choroby jamy ustnej, a 75 proc. osób nimi dotkniętych żyje w krajach o niskich i średnich dochodach. Liczba przypadków chorób jamy ustnej na świecie wzrosła o miliard w ciągu ostatnich 30 lat. To wnioski płynące z najnowszego Globalnego raportu o stanie zdrowia jamy ustnej opublikowanego w minionym tygodniu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), który cytuje serwis Medexpress.pl.
Najczęstsze choroby jamy ustnej to próchnica zębów, ciężkie choroby dziąseł, utrata zębów i nowotwory jamy ustnej. Nieleczona próchnica dotyka około 2,5 miliarda ludzi. Szacuje się, że ciężkie choroby dziąseł, będące główną przyczyną całkowitej utraty zębów, dotyka miliarda ludzi na całym świecie. Każdego roku diagnozuje się też około 380 tys. nowych przypadków raka jamy ustnej.
„Wielu chorobom jamy ustnej można zapobiegać i leczyć je za pomocą opłacalnych środków przedstawionych w tym raporcie. WHO jest zobowiązana do udzielania wskazówek i wsparcia krajom, aby wszyscy ludzie, niezależnie od miejsca zamieszkania i dochodów, mieli wiedzę i narzędzia potrzebne do dbania o zęby i jamę ustną oraz dostęp do usług w zakresie profilaktyki i opieki, gdy ich potrzebują” – powiedział dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
„Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania próchnicy jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie po śniadaniu i przed pójściem spać pastą z fluorem. Należy pamiętać, że stosowanie pasty do zębów bez fluoru nie jest skuteczne w walce z próchnicą.
Rynek aptek w październiku br.
Rozporządzenie w sprawie warunków prowadzenia apteki opublikowane