źródło: Rynekaptek.pl
Naukowcy z Westmead Institute for Medical Research oraz Uniwersytetu w Sydney ustalili, że neurony ciała migdałowatego reagują w różny sposób u osób z depresją oraz z zaburzeniami dwubiegunowymi (charakteryzującymi się występowaniem epizodów depresji i manii). Jak czytamy w serwisie Rynekaptek.pl, badacze obserwowali mózgi 73 uczestników podczas oglądania twarzy wyrażających różne emocje, takie jak gniew, strach, smutek, odrazę czy zadowolenie.
Ciało migdałowate jest strukturą kluczową w przetwarzaniu emocji. Okazało się, że u osób z zaburzeniami dwubiegunowymi lewa strona ciała migdałowatego jest mniej aktywna i w mniejszym stopniu połączona z innymi obszarami mózgu niż u osób z depresją. Pozwalało to prawidłowo odróżnić jedno zaburzenie od drugiego w 80 proc. przypadków.
"Odpowiednie zdiagnozowanie depresji i choroby afektywnej dwubiegunowej stanowi wyzwanie ze względu na podobieństwo objawów, zwłaszcza w początkowej fazie. Leczenie obu tych zaburzeń przebiega inaczej, dlatego zidentyfikowanie cech odróżniających przyniosłoby wiele korzyści dla pacjentów" – tłumaczy autor analizy, dr Mayuresh Korgaonkar. Badacz dodaje, że u blisko 60 proc. osób z chorobą afektywną dwubiegunową początkowo diagnozowana jest depresja. Zdarza się, że prawidłowe rozpoznanie zaburzenia następuje dopiero po 10 latach od wystąpienia objawów.
Uczeni alarmują: brak aktywności fizycznej to globalna choroba
Fundusz zwiększa wydatki na świadczenia opieki zdrowotnej