Aktualności

30.03.2023

2 minuty

30 marca: Światowy Dzień Endometriozy

Skrót informacji

Niska świadomość objawów endometriozy przyczynia się do późnego zdiagnozowania schorzenia i zmniejsza szanse podjęcia skutecznego leczenia zachowawczego. Ta choroba niesie ze sobą ogromny ciężar osobisty, ale też społeczny – nawet co 10. kobieta w Polsce choruje na endometriozę – przypominają eksperci.

Dolegliwości w endometriozie


Endometrioza to choroba narządów płciowych kobiety charakteryzująca się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. Oprócz bardzo bolesnych miesiączek, endometrioza może objawiać się przewlekłym bólem miednicy, głębokim bólem podczas lub po stosunku seksualnym, okresowymi lub cyklicznymi bolesnymi objawami żołądkowo-jelitowymi lub ze strony układu moczowego. Jeśli więc dolegliwości bólowe występują u kobiety przez okres kilku miesięcy, to konieczna jest właściwa diagnostyka.

Choroba dotykająca co 10 kobietę w kraju


„Marzec jest miesiącem poświęconym na edukowanie pacjentek i ich bliskich” – mówi prof. Krzysztof Szyłło, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Leczenia Endometriozy w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP). „Zależy nam na pokazaniu jak poważnym problemem jest choroba dotykająca co 10 kobietę w Polsce.”

Winowajca – stan zapalny


Objawy bólowe wiążą się z nasilonym stanem zapalnym, jaki wywołuje endometrioza. Jednym ze sposobów łagodzenia choroby jest więc minimalizowanie odpowiedzi zapalnej organizmu i unikanie czynników drażniących. Do najważniejszych zaleceń dla kobiet zmagających się z chorobą należą:

  • stosowanie diety przeciwzapalnej – np. śródziemnomorskiej, bogatej w antyoksydanty, warzywa, owoce i nasiona,

  • unikanie spożywania czerwonego mięsa,

  • unikanie używek takich jak alkohol czy papierosy oraz nadmiernego obciążania wątroby ciężkostrawnym jedzeniem, np. potrawami typu fast food,

  • redukcja stresu oksydacyjnego, wpływającego na odpowiedź zapalną organizmu,

  • odpowiednia suplementacja – szczególnie bogata w witaminę D3 oraz kwasy omega EPA/DHA, magnez czy kurkuminę,

  • umiarkowana aktywność fizyczna, w tym praktykowanie ćwiczeń oddechowych lub jogi.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Nursing.com.pl / 38 Content Communication


Poprzedni artykuł

Eksperci: zbyt późno wciąż rozpoznawane są nowotwory kości u dzieci

Następny artykuł

Większy budżet na refundację

Polecane dla Ciebie

Szkolenia