W dniu 18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Ustanowione w 2000 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z przekwitaniem oraz sposoby walki z jego objawami i następstwami – przypomina NFZ.
Objawy przekwitania
Kobiety przechodzą menopauzę (klimakterium), a mężczyźni andropauzę (zespół niedoboru testosteronu). O męskich problemach przekwitania mówi się rzadziej, mimo że objawy są podobne jak u kobiet w przypadku menopauzy.
Główne objawy tego procesu to: zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, zaburzenia snu, nerwowość, obniżenie libido, gorsza pamięć i koncentracja. W tym wieku zaczynają się problemy z otyłością, łysieniem, osteoporozą.
Niedogodności okresu menopauzy i andropauzy można podzielić na dwie grupy:
- natury psychicznej np. huśtawki emocjonalne, stany depresyjne;
- natury fizycznej np. uderzenia gorąca, nocne poty, zwiększenie poziomu złego cholesterolu.
Czynniki ryzyka
Najczęściej zjawisko to dotyczy osób pomiędzy 45. a 49. r.ż. i trwa około 8-10 lat. U mężczyzn to ok. 50. r.ż. Czas wystąpienia pierwszych objawów przekwitania zależy m.in. od uwarunkowań genetycznych. O przyspieszeniu wystąpienia menopauzy decyduje też niehigieniczny tryb życia, np. stres, palenie papierosów, zbyt mało ruchu, niewłaściwa dieta. Jak przypominają eksperci, w radzeniu sobie z tymi problemami pomocna jest dbałość o zdrowie – nie tylko poprzez stosowanie odpowiednich leków i suplementów, ale głównie poprzez aktywny i zdrowy styl życia.