9 marca: Światowy Dzień Nerek

 2 minuty

kamica-nerkowa

W drugi czwartek marca obchodzony jest Światowy Dzień Nerek. Ponad 850 milionów ludzi na całym świecie to osoby dotknięte przewlekłą chorobą nerek, dlatego głównym celem ŚDN jest podnoszenie poziomu świadomości na temat dolegliwości, nowych możliwości leczenia, a także profilaktyki, która w nefrologii jest nie do przecenienia.

Światowy Dzień Nerek

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Światowego Dnia Nerek zachęca, by przygotować się na to, co niespodziewane, ale także – a może przede wszystkim – wspierać słabszych. Z tej okazji na całym świecie organizowane są wyjątkowe wydarzenia – od konferencji z udziałem czołowych nefrologów w RPA, przez webinarium edukacyjne dla pacjentów w Estonii, po wspólny marsz na Kopiec Kościuszki w naszym kraju.

Zdrowe nerki – profilaktyka przede wszystkim

W tym roku organizatorzy obchodów Światowego Dnia Nerek szczególną uwagę zwracają na działania profilaktyczne, podnoszenie poziomu świadomości oraz wykonywanie badań pomagających wykryć choroby nerek na ich wczesnym etapie. Szczególną uwagę zwracają na konieczność systematycznego badania przesiewowego wszystkich pacjentów z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym. Zwracają także uwagę na potrzebę edukowania wszystkich pracowników medycznych na temat ich kluczowej roli w wykrywaniu i zmniejszaniu ryzyka PChN, szczególnie w populacjach wysokiego ryzyka. Podkreślają również ogromną rolę transplantacji jako najlepszej opcji w przypadku niewydolności nerek, a także zachęcają do dawstwa narządów jako inicjatywy ratującej życie.

Marsz na Kopiec Kościuszki

W ramach obchodów Światowego Dnia Nerek Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki organizuje wspólny marsz na Kopiec Kościuszki w Krakowie dla pacjentów i dla wszystkich, dla których zdrowie nerek jest ważne. W czasie wydarzenia, które odbędzie się 21 marca o godz. 11, będzie można skorzystać z bezpłatnych porad dietetyka oraz wykonać pomiar ciśnienia.

źródło: Fundacja Nadzieja dla Zdrowia