1 marca: Światowy Dzień Walki z Otyłością

 2 minuty

otylosc-nadcisnienie-dzieci

1 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. W tym dniu szczególnie zwracamy uwagę społeczeństwa na doniosłość problemu otyłości, która została uznana za chorobę i wpisana na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (w klasyfikacji ICD‑10).

Problem otyłości na świecie

Według Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości w Polsce nadwaga lub otyłość występuje już u dzieci w wieku przedszkolnym (u 12,2% chłopców i 10% dziewcząt). Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazuje, że nadwagę i otyłość odnotowuje się u 32% polskich dzieci w wieku 7-9 lat, co daje Polsce 8. miejsce wśród badanych krajów w Europie.

Otyłość przyczynia się do rozwoju innych chorób i może mieć wpływ na skrócenie długości życia. Ma również znaczenie dla psychicznego zdrowia. Niektóre dzieci z nadwagą czy otyłością są wobec siebie bardziej krytyczne i mają zaniżoną samoocenę. Częściej też spotykają się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Dlatego tak ważne jest podjęcie działań profilaktycznych już na etapie rozpoznania lekkiej nadwagi u dziecka. Nie zmieni ono swojego stylu życia, jeśli mu w tym nie pomożemy.

Więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Gov.pl