MZ: szczepienia obywateli narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19

 2 minuty

spada-zainteresowanie-szczepieniami

Od 25 lutego 2022 r. Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia osób narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19 – donosi Politykazdrowotna.com.

Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, w tym:

  • dowód osobisty,
  • paszport,
  • oraz tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC.

Lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, w polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec.

Ważne, aby na każdym etapie procesu realizacji szczepienia posługiwać się dokładnie tym samym dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia e-skierowania.

Rekomendowaną szczepionką jest szczepionka Vaccine Janssen J&J (szczepionka jednodawkowa) dla osób powyżej 18. r.ż. W rekomendowanych schematach szczepienia możliwe jest także zastosowanie innych preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.

W odniesieniu do osób poniżej 18. r.ż. kwalifikowanych do szczepienia (dzieci i młodzież), należy stosować szczepionki mRNA. W przypadku kontynuacji rozpoczętego schematu szczepienia informujemy, że należy je przeprowadzić na zasadach komunikowanych przez MZ punktom szczepień i obowiązujących obecnie w realizowanym NPS.

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, wypełniany przez osobę poddawaną szczepieniu, jest dostępny w języku ukraińskim i zostanie przekazany do punktów szczepień. Ponadto będzie udostępniony na stronie internetowej https://pacjent.gov.pl/aktualnosci. Kwestionariusz w tej wersji językowej jest dostępny zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci.

Kwestionariusz jest dostępny TUTAJ.

źródło: Politykazdrowotna.com