PZPPF: milion opakowań leków od polskich producentów trafi do Ukrainy

 2 minuty

Krajowe firmy farmaceutyczne zrzeszone w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przekazały Ukrainie prawie milion opakowań leków o wartości około 15 mln zł – donosi serwis Pulsmedycyny.pl.

Jak informuje PZPPF są to produkty lecznicze, na które ukraiński resort zdrowia zgłaszał zapotrzebowanie, a więc przede wszystkim stosowane w szpitalach, w medycynie ratunkowej, konieczne do prowadzenia operacji, również antybiotyki, środki przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także leki stosowane w chorobach kardiologicznych, neurologicznych, pulmonologicznych i zakaźnych oraz w leczeniu cukrzycy.

Zgodnie z ustaleniami z polskim Ministerstwem Zdrowia, leki zostały przekazane do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która zobowiązała się dostarczyć je Ukrainie, transportując w odpowiedni dla produktów farmaceutycznych sposób do miejsc, gdzie będą najbardziej potrzebne.

Krajowi producenci przekazali również, że oczekują na dalsze informacje dotyczące zapotrzebowania na brakujące leki. Po ich otrzymaniu będą starać się organizować kolejne transporty.

Na tym pomoc krajowych firm Ukrainie się nie kończy. Firmy przekazują też darowizny pieniężne na rzecz organizacji niosących pomoc w tej kryzysowej sytuacji.

Deklarując pomoc Ukraińcom, krajowi producenci nie zapominają o Polakach. „Zapewnienie nieprzerwanego dostępu do leków dla pacjentów w Polsce to nasz nadrzędny cel” – zapewniają.

źródło: Pulsmedycyny.pl