MZ: powrót do masowego testowania na COVID-19 powyżej 5 tys. hospitalizacji

 2 minuty

Dopóki nie będziemy mieli pewnego progu hospitalizacji związanego z Covidem – ok. 5 tys. – to nie będziemy wracali np. do masowego testowania – powiedział Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Powrót do masowego testowania na COVID-19

„Przede wszystkim musimy sobie przeorientować sposób monitorowania epidemii w sytuacji, kiedy część społeczeństwa jest już zaszczepiona, a część przechorowała” – powiedział Adam Niedzielski. Dodał, że ciężar monitorowania zdecydowanie przechodzi z dziennej liczby przypadków zakażeń koronawirusem na sytuację w szpitalach. „To jest w tej chwili parametr, który będzie służył podejmowaniu decyzji i to od niego będzie zależało, jakiego typu środki będziemy uruchamiali” – podkreślił minister.

„Jeżeli pada pytanie, czy wracamy do masowego testowania, to dopóki nie będziemy mieli pewnego progu obłożenia w szpitalach, związanego z covidem, nie będziemy do tego wracali. Na razie roboczo myślimy mniej więcej o ok. 5 tys. hospitalizacji” – powiedział szef MZ. Aktualna liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 to ok. 400 pacjentów. „Jesteśmy więc jeszcze bardzo daleko od tego progu” – powiedział szef MZ.

COVID-19: najnowsze dane

Od 30 czerwca do 6 lipca badania potwierdziły 4163 zakażenia, w tym 556 ponownych. Zmarło 16 osób z COVID-19. W środę badania potwierdziły 964 zakażenia koronawirusem, w tym 133 ponowne. Zmarły 3 osoby z COVID-19. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 018 565 przypadków. Zmarło 116 440 osób z COVID-19.

źródło: Politykazdrowotna.com