MZ: od środy każda kobieta może bezpłatnie wykonać badania prenatalne

 2 minuty

badania-prenatalne

Od środy każda kobieta może bezpłatnie wykonać badania prenatalne – niezależnie od wieku. Znieśliśmy ograniczenie wiekowe w programie badań prenatalnych – poinformował w mediach społecznościowych resort zdrowia.

Badania prenatalne bez kryterium wieku

W środę 5 czerwca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Zniosło ono kryterium wieku kobiety przy kwalifikacji do udziału w programie badań prenatalnych. Dotychczas badania prenatalne mogły wykonać kobiety od 35. roku życia.

Rozporządzenie wskazuje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne. W przypadku badań biochemicznych to czas między 11 a 14 tygodniem ciąży. USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych powinno zostać wykonane w I trymestrze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, a w II trymestrze między 18 a 22 tygodniem ciąży.

Na badania ze skierowaniem

Do włączenia do programu badań prenatalnych nadal będzie wymagane skierowanie zawierające informacje o zaawansowaniu ciąży (w tygodniach) wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.

W przypadku konieczności wykonania badania genetycznego i pobrania materiału płodowego do badań genetycznych(amniopunkcja, biopsja trofoblastu, kordocenteza) wymagane jest skierowanie z informacją o wskazaniach do badania wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza specjalisty wykonującego badania prenatalne.

Badania prenatalne pozwalają wcześnie wykryć wady płodu oraz ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży oraz – w miarę możliwości – podjąć leczenie jeszcze w okresie płodowym.

Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet. (PAP)

źródło: PAP