Rusza infolinia dla pacjentów onkologicznych z Ukrainy

 2 minuty

NFZ we współpracy z 20 publicznymi ośrodkami onkologicznymi zrzeszonymi w Ogólnopolskim Zrzeszeniu Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych uruchomił Telefoniczną Informację Pacjenta dla obywateli Ukrainy – informuje Politykazdrowotna.com. Infolinia zapewni koordynację opieki nad pacjentami onkologicznymi z Ukrainy na terenie Polski. Pacjenci będą obsługiwani w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Pacjenci z Ukrainy

Bezpłatna i całodobowa infolinia NFZ jest przeznaczona dla pacjentów będących obywatelami ukraińskimi, leczonych onkologicznie w Ukrainie, którzy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zostali pozbawieni możliwości leczenia w swoim kraju. Konsultanci NFZ skierują osoby potrzebujące pomocy do odpowiednich ośrodków na terenie Polski, w których będą mogli kontynuować leczenie onkologiczne.

Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590 pacjent będzie mógł zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego w Polsce.

Rola koordynatorów

W tym celu udostępni konsultantowi swoje dane kontaktowe, a następnie koordynator z ośrodka podejmującego się organizacji dalszego leczenia skontaktuje się z pacjentem w ciągu 2 dni roboczych i uzyska szczegółowe informacje o pacjencie i jego chorobie. W koordynację opieki nad pacjentami onkologicznymi z Ukrainy zaangażowało się 20 największych kompleksowych ośrodków onkologicznych z całego kraju, zrzeszonych w Ogólnopolskim Zrzeszeniu Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych. Wsparcie merytoryczne zapewnia Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

Telefoniczna Informacja Pacjenta jest bezpłatną infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia, która zapewnia obsługę pacjentów całodobowo przez wszystkie dni tygodnia. Za jej pośrednictwem każdy pacjent uzyska szybką, kompleksową i przejrzystą informację dotyczącą zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce.

źródło: Politykazdrowotna.com