Żylaki – zawodowa choroba farmaceutów. Zapobiegaj i lecz bez obaw!

 7 minut

– wymagające znieczulenia wzdłuż zamykanej żyły głównej: laseroterapia (metoda wysokotemperaturowa) oraz leczenie falami wysokiej częstotliwości (metoda niskotemperaturowa);

– niewymagające znieczulenia wzdłuż zamykanej żyły głównej: skleroterapia piankowa (echoskleroterapia). Tą metodą zamyka się wszystkie żyły łącznie z głównymi pniami żyły odpiszczelowej i żyły odstrzałkowej. Polega na podawaniu do żył, pod kontrolą Dopplera, pianki sklerotyzującej. Pianki nie można wstrzykiwać na ślepo, trzeba ją bardzo kontrolować, a jest to możliwe tylko przy pomocy Dopplera. Spienioną mieszaninę sklerotyzującą podaje się do głównych pni w pierwszej kolejności i schodząc wzdłuż zamyka się powoli mniejsze żyły. Pianka ma przewagę nad płynami, ponieważ świetnie ją widać w USG. Po zabiegu, który trwa 10 minut, zakłada się opatrunek uciskowy i pończochę uciskową o drugiej fazie ucisku. Po zabiegu pacjent idzie do domu. Nie wymaga on hospitalizacji ani długotrwałego zwolnienia. Zwyczajowo wystawiamy tygodniowe zwolnienie lekarskie, ale nie wszyscy pacjenci z tego korzystają i normalnie chodzą do pracy.

Które metody leczenia żylaków są według Pana najlepsze?
Najkosztowniejsze są dwie pierwsze, ale ja nie widzę żadnych przewag nad skleroterapią piankową. Jest najprostsza i w tej chwili najbardziej popularna na świecie.

Dziękuję za rozmowę. Postęp medycyny sprawił, że nie ma czego się bać i zwlekać z leczeniem żylaków. Oczywiście, jeśli na profilaktykę jest już za późno.

Strony: 1 2 3