Zmiana w substytucji produktów refundowanych z art. 44 UR

 5 minut

Kolejną istotną zmianą jest możliwość wydania leku w opakowaniu ilościowym o maksymalnie 10% różniącym się od opakowania zapisanego na recepcie, tj. w ilości większej lub mniejszej od zaordynowanej na recepcie. Dotyczy to sytuacji, gdy przepisany produkt refundowany występuje w opakowaniu x 28 szt., a chcemy wydać opakowanie x 30 szt., jak też i w sytuacji odwrotnej.

Wszystkie powyższe możliwości substytucji, tak cenowe, jak i ilościowe, blokować będzie sytuacja, gdy osoba wystawiająca receptę naniosła na niej oznaczenie o niemożności dokonywania zamiany przepisanego produktu (w praktyce – obecność na recepcie znacznika „Nie zamieniać”). W takich okolicznościach aptekarz zobowiązany jest wydać tylko i wyłącznie produkt zaordynowany przez lekarza.

Omawiana nowelizacja dokonała również uregulowania zasady wydawania odpowiedników dla nowej grupy uprawnionej, tj. dla seniorów, którzy ukończyli 75. r.ż. – tzw. „Seniorzy 75+” (art. 44a UR). Grupie tej, na podstawie zmiany w art. 43a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przysługują bezpłatnie wszystkie leki znajdujące się w obwieszczeniu w sprawie wykazu leków refundowanych w części dotyczącej zaopatrzenia świadczeniobiorców po ukończeniu 75. r.ż. Pierwsze obwieszczenie w sprawie leków dla seniorów 75+ Minister Zdrowia ogłosi najpóźniej do 1 września br. Osoba realizująca receptę dla Seniora 75+ będzie mogła dokonać substytucji (wydania odpowiednika) na zasadach wynikających z art. 44.UR, ale tylko w zakresie leków, które znajdą się w w/w obwieszczeniu w części dla Seniorów 75+.

Powyższe zmiany radykalnie zmieniają zasady substytucji aptecznej poprzez ich liberalizację, a efektem tych działań będzie możliwość dostosowania odpowiednika do wymagań pacjenta oraz możliwości magazynowych apteki. Zmiany te znacząco obniżają ryzyko niewydania pacjentowi leku zamiennego ze względu na wąskie kryteria zamiany, a także zwiększają dostęp pacjenta do produktu leczniczego o szerokiej gamie wyboru.

Podstawa prawna:
*artykuł przygotowany na podstawie: Ustawa z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2016 poz. 652), której część przepisów weszło w życie 12 czerwca br.

Strony: 1 2