Zespół suchego oka

 4 minuty

Farmacja Praktyczna

Latem troska o oczy powinna przybierać specjalny charakter. Noszenie okularów przeciwsłonecznych, choć niewątpliwie wskazane, nie zapobiegnie wszystkim problemom. Istotne jest także, by odpowiednio nawilżać oczy. Przesuszone pieką, są zaczerwienione i bardziej podatne na wszelkiego typu zakażenia.

Objawy zespołu suchego oka

Zespół suchego oka bardzo często objawia się uczuciem piasku w oku. Następuje zbyt małe wydzielanie łez lub zaburzony zostaje skład tzw. filmu łzowego. Prawidłowo łzy zawierają w składzie substancje przeciwbakteryjne chroniące przed zakażeniami, substancje śluzowe, które utrzymują łzy na powierzchni oka i substancje tłuszczowe, które zapobiegają tarciu powieki. Zaburzenie składu łez powoduje więc naruszenie nabłonka gałki ocznej.

Na rynku jest wiele preparatów działających na zasadzie sztucznych łez. Są to krople o działaniu nawilżającym. Osłaniają nabłonek rogówki, zmniejszają podrażnienia, przynoszą ulgę i, co najważniejsze – przeciwdziałają nadkażeniom. Skład takich kropli jest różny, ale podstawą są substancje zwiększające lepkość – roztwór kwasu hialuronowego, guar propylenowy, alkohol poliwinylowy (PVA), poliwinylopirolidon (PVP) lub hydroksypropylometyloceluloza. Przy doborze kropli ważne jest, by uzyskać od pacjenta informację, co może być przyczyną podrażnień, jak długo trwa stan zapalnyi z jaką częstotliwością się powtarza. Ważne jest, by krople wykazywały przedłużone działanie, dzięki czemu nie musimy ich wkraplać zbyt często.

Sól kwasu hialuronowego

Najdłuższy czas działania wykazują krople zawierające jako główny składnik sól kwasu hialuronowego. Ma największą lepkość, dzięki czemu najdłużej utrzymuje się na powierzchni oka. Nie powoduje przy tym zaburzeń ostrości widzenia. Kwas hialuronowy to polisacharyd, który fizjologicznie występuje zarówno w skórze (wiąże wodę w przestrzeniach międzykomórkowych odpowiadając za jędrność skóry), jak i w filmie łzowym, jako środek zapewniający lepkość łez (w formie hialuronianu sodu). Jest to związek bezpieczny, o małej toksyczności. Bierze udział w rekonstrukcji powierzchniowych tkanek gałki ocznej, dobrze wpływa na gojenie się jej uszkodzeń.

Inne substancje

Innym związkiem stosowanym w tego typu kroplach jest hydroksypropylometyloceluloza. Jednak działa ona krócej niż kwas hialuronowy, co oznacza, że szybciej uwalnia związaną wcześniej wodę. Najkrócej działają preparaty zawierające PVA lub PVP. Należy podawać je 4-6 razy dziennie, a po wkropleniu następują przemijające, kilkuminutowe zaburzenia widzenia. Krople nawilżające służą do leczenia objawów związanych z zespołem suchego oka. Łagodzą podrażnienia, przynoszą ulgę. Przeciwdziałają powstawaniu powikłań związanych z nadważeniami. Można je stosować długotrwale, w przeciwieństwie do preparatów zawierających chlorowodorek tetrazoliny. Substancja ta działa sympatykomimetycznie, obkurcza naczynia krwionośne, przez co zmniejsza przekrwienie i obrzęk spojówek. Łagodzi stany zapalne na tle alergicznym i podrażnienia wywołane przez kurz, słońce, środki chemiczne czy długotrwałe przebywanie przed monitorem. Jednak częste stosowanie kropli z chlorowodorkiem tetrazoliny może prowadzić do zaburzeń widzenia, rozszerzenia źrenicy i wtórnego podrażnienia spojówki. Mogą też (choć rzadko) pojawić się zaburzenia ogólnoustrojowe – bóle głowy, podwyższone ciśnienie.