Zdrowie kobiety w wieku 50+

 6 minut

Osteoporoza
Osteoporoza jest chorobą układu kostnego charakteryzującą się obniżeniem wytrzymałości kości, co prowadzi do zwiększonego ryzyka złamań. Wytrzymałość kości jest pochodną gęstości i jakości tkanki kostnej. Osteoporoza pomenopauzalna (PMO) jest poważnym zagrożeniem zdrowotnym w Polsce. Choroba występuje u 1,8 mln kobiet. W Polsce leczonych na osteoporozę jest tylko ok. 250 tys. osób. Ok. 3 mln kobiet ma niską masę tkanki kostnej. 40-50% kobiet w wieku 50 lat lub więcej dozna w ciągu swojego życia złamania wywołanego osteoporozą. Najczęściej ulegają mu nadgarstek, biodro lub kręgi. Ryzyko złamań koreluje z niską gęstością mineralną kości – każda kobieta po 60. r.ż. powinna mieć zrobioną densytometrię, aby w razie wykrycia nieprawidłowości wdrożyć odpowiednie leczenie. Deficyt wapnia prowadzi do obniżenia gęstości kości, zmniejsza ich wytrzymałość i czyni je podatnymi na złamania. Istotne jest także to, że wiele kobiet po złamaniu nie wraca do poprzedniej sprawności, co bardzo ogranicza ich aktywność życiową. Dlatego tak istotna jest profilaktyka osteoporozy już od młodego wieku: przyjmowanie odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D. Zapotrzebowanie na wapń u zdrowych kobiet powyżej 50. r.ż. wynosi 1600 mg. Pamiętajmy także o tym, że aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania odpowiedniej gęstości kości w każdym wieku. 4 godz. wysiłku fizycznego tygodniowo zmniejsza ryzyko złamania szyjki kości udowej o 41%. Złamania kości u dorosłych kobiet niosą za sobą niebezpieczeństwo złego zrostu kości i spowolnionej regeneracji tkanki.

Nowotwory narządów płciowych
Wyróżniamy pięć nowotworów występujących w obrębie narządów rozrodczych: rak szyjki macicy, jajnika, macicy, pochwy i sromu. Objawami nowotworów pochwy, macicy bądź jajników mogą być:

  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
  • częste bądź nieregularne oddawanie moczu,
  • swędzenie lub pieczenie w okolicach sromu,
  • bóle pleców,
  • bóle brzucha.

Wczesne rozpoznanie przez kobietę symptomów nowotworu i konsultacja z lekarzem mogą okazać się kluczowe dla rezultatów dalszego leczenia. Zachorowaniu na nowotwory sprzyjają między innymi takie czynniki jak: wiek, późna menopauza, nadwaga, otyłość, hormonalna terapia zastępcza (HTZ), antykoncepcja, duża liczba porodów, szczególnie w młodym wieku, zła higiena osobista, a szczególnie życia płciowego, zakażenia wirusem brodawczaka HPV, zakażenie wirusem opryszczki płciowej HSV2.
Objawy nowotworów są nieswoiste i kobieta czasem nie wiąże ich z rakiem. To np.: zmiana w wyglądzie sromu, ból lub ucisk w okolicach miednicy, swędzenie lub pieczenie w okolicach sromu, bóle pleców lub brzucha, długotrwałe zmęczenie, nieregularne bądź zbyt częste oddawanie moczu oraz wzdęcia.

autor: Anna Dąbrowska
na podstawie materiałów z V Kongresu Kobiet

konsultacja merytoryczna:
prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska
prof. dr hab. n. med. Zdzisława Kornacewicz-Jach
prof. dr hab. n. med. Voletta Skrzypulec-Plinta
prof. dr hab. n. med. Ewa Sewerynek
dr n. med. Maria Noszczyk

Strony: 1 2