Zdrowie kobiety między 40. a 50. rokiem życia

 8 minut

Guzy sutka
Rak sutka jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet, a częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem. Liczba zgonów kobiet z powodu raka sutka stanowi aż 14% wszystkich zgonów kobiet na nowotwory złośliwe. Nowotwory gruczołów piersiowych występują zazwyczaj u kobiet w wieku około-, i pomenopauzalnym. Ponad 70% wszystkich raków sutka stwierdzono po 50. r.ż. Pamiętajmy, że wcześnie wykryty rak sutka jest w 100% wyleczalny, dlatego zarówno samobadanie piersi jak i regularna mammografia mogą uchronić kobietę przed rozwojem nowotworu do stadium, w którym będzie konieczny poważny zabieg. Kobietom warto także przypominać, że większość guzów w piersi ma charakter niezłośliwy (cysty), dlatego nawet wykrycie guzka w piersi nie oznacza, że jest to nowotwór.
Co może zrobić farmaceuta?
Rolą farmaceuty jest zachęcanie pacjentek do wykonywania badań profilaktycznych oraz do samobadania piersi. Niepokojące objawy, które powinny zaniepokoić kobietę, to:
– różnice w wielkości piersi i różne zachowanie piersi podczas unoszenia ramion,
– wciągnięte lub nietypowo sterczące brodawki,
– wyciek z brodawki sutkowej,
– wyczuwalny guzek w obrębie tkanki,
– wyczuwalne, powiększone węzły chłonne pod pachą.
Farmaceuta powinien mieć wiedzę na temat miejsc w okolicy apteki, gdzie wykonywana jest bezpłatna mammografia i tam kierować pacjentki we wskazanym wieku.

Oczy
Pierwsze symptomy starzenia się oczu pojawiają się w okolicy 40. r.ż. Na skutek stwardnienia soczewki z wiekiem dochodzi do utraty zdolności akomodacji oka, czyli ostrego widzenia przedmiotów w różnej odległości. Proces ten nazywany starczowzrocznością, jest on nieodwracalny i niemożliwy do skutecznego wyleczenia. A zatem konieczne jest noszenie okularów. Z wiekiem soczewka traci również swoją elastyczność – podobnie jak w przypadku naszych mięśni – i staje się grubsza, twardsza oraz cięższa. Pojawiają się trudności z dostosowaniem ostrości widzenia przedmiotów w bliskich odległościach. Zakłócona zostaje również percepcja kolorów (przewaga żółci). Innym istotnym problemem związanym z wiekiem jest ciśnienie w gałce ocznej prowadzące do jaskry, początków zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Wszystkie te schorzenia mogą w efekcie prowadzić do utraty widzenia. Ale ponieważ rozwijają się bardzo powoli (najczęściej), we wczesnym stadium można je wykryć i zapobiec dalszemu rozwojowi chorób.
Co może zrobić farmaceuta?
Świadomość profilaktyki okulistycznej jest wśród pacjentów bardzo niska, a potencjalne konsekwencje niewiedzy bardzo poważne. Pamiętajmy, że jaskra czy zaćma przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów, dlatego tak ważne jest zachęcanie pacjentek do regularnych kontroli okulistycznych. Warto poprosić lekarza, by podczas każdej wizyty mierzył ciśnienie w gałce ocznej. Dodatkowo farmaceuta może powiesić w widocznym miejscu w aptece specjalny diagram (Test Amslera) do samodzielnego badania stanu siatkówki, tak aby pacjenci, np. stojąc w kolejce, mogli go wykorzystać (ma on postać tablicy z równymi liniami poziomymi i pionowymi, na postawie której pacjent może stwierdzić u siebie zaburzenia widzenia).

Strony: 1 2 3