Zatrudnienie obcokrajowca w aptece

 7 minut

Oświadczenie musi zawierać określenie nazwy zawodu, miejsca wykonywania pracy, datę rozpoczęcia i okres wykonywania pracy, rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy oraz wysokość wynagrodzenia brutto za pracę, jak również informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o lokalny rynek pracy oraz zapoznaniu się z przepisami związanymi z pobytem i pracą cudzoziemców. Po zarejestrowaniu oświadczenia z Powiatowego Urzędu Pracy pracodawca powinien je odebrać i przekazać cudzoziemcowi. Procedura rejestracji oświadczenia jest bezpłatna.

***

Warto pamiętać:
Niezależnie od tego natomiast, czy pracodawca powierzy pracę pracownikowi z UE, czy spoza jej grona, będą ciążyć na nim obowiązki wynikające z przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Warto zwrócić uwagę m.in. na następujące kwestie:

1. Zawarcie umowy o pracę
Umowa powinna być zawarta na piśmie. Minimalne wymogi w tym zakresie określa art. 29 § 1 k.p. Pracodawca ma także, stosownie do art. 29 § 3 k.p. obowiązek poinformowania pracownika w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy m.in. o obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę czy też wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

2. Skierowanie pracownika na wstępne badania lekarskie przed podjęciem pracy
Badania przeprowadza lekarz medycyny pracy na koszt pracodawcy na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Zgodnie z art. 229 § 4 k.p. pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu.

3. Szkolenia BHP i obowiązki o charakterze informacyjnym
Zgodnie z art. 2373 § 2 k.p. pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie BHP przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.  Na pracodawcy ciąży również szereg obowiązków informacyjnych względem pracownika (m.in. informowanie o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy[3]).

4. Prowadzenie akt osobowych pracownika (art. 94 pkt 9a k.p.)
Jest to bardzo istotny obowiązek z uwagi na jego znaczenie dowodowe w razie sporów o roszczenia ze stosunku pracy.

5. Zgłoszenie pracownika będącego obcokrajowcem do ZUS w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia nawiązania stosunku pracy (formularz ZUS ZUA)

6. Prowadzenie ewidencji czasu pracy (art. 149 § 1 k.p.)

7. Uregulowanie porządku i organizacji pracy na zasadach określonych w art.104-1043 k.p.

Piśmiennictwo:
1. http://katowice.oia.pl/aktualnosci/informacja_w_sprawie_uznania_w_polsce_kwalifikacji_zawodowych_farmaceuty_i_technika_farmaceutycznego_z_ukrainy
2. Jeśli pobyt obywatela UE w Polsce jest dłuższy niż 3 miesiące, ma on obowiązek zarejestrować swój pobyt w Urzędzie Wojewódzkim (właściwym ze względu na miejsce swojego pobytu), po czym zameldować się. Następnie w ciągu miesiąca od zameldowania się obcokrajowiec otrzyma numer PESEL, który jest niezbędny do celów podatkowych w naszym kraju.
3. Art. 207-2093 k.p.

Strony: 1 2