Zapytaj eksperta

 5 minut

farmaceutka i farmaceuta układaja leki w szufladach aptecznych

Dotychczas pracownik, który podjął pracę pierwszy raz w życiu, musiał liczyć się z otrzymywaniem niższego wynagrodzenia. Jak sytuacja wygląda od 1 stycznia 2017 r. Czy to prawda, że przepisy regulujące tę kwestię uległy zmianie?
Od dnia 1 stycznia 2017 r., stosownie  do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. W poprzednio obowiązującym stanie prawnym wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy nie mogła być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Uchylono zatem przepis różnicujący wysokość wynagrodzenia minimalnego ze względu na staż pracy.

Czy pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu przed nabyciem do niego prawa?
Brak jest podstaw prawnych do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego zaliczkowo, a więc przed nabyciem do niego prawa (wyjątek dotyczy młodocianego i urlopu w czasie ferii szkolnych – art. 205 §3 k.p.). Zasadą jest więc, że pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 153 k.p.). Sąd Najwyższy w wyroku z 5.02.1980 r. sygn. akt I PRN 3/80 stwierdził, że udzielenie przez pracodawcę pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nie nabył jeszcze prawa do urlopu, nie uprawnia do „potrącania” tego urlopu z urlopu należnego pracownikowi w roku następnym.

Strony: 1 2