Zapytaj eksperta

 8 minut

W trakcie odbywania zaległego urlopu wypoczynkowego pracownik zachorował i aktualnie jest na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z powyższym jego urlop powinien zostać automatycznie przedłużony o ilość dni zwolnienia lekarskiego?
Zgodnie z art. 165 pkt 1 i art. 166 pkt 1 k.p., jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, w szczególności z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby lub gdy uzyska zwolnienie lekarskie już w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym, pracodawca jest obowiązany przesunąć termin urlopu lub udzielić niewykorzystaną część urlopu wypoczynkowego w terminie późniejszym. Przepisy prawa pracy nie przewidują przedłużenia urlopu wychowawczego o czas trwania zwolnienia lekarskiego. Stosownie do § 5 rozporządzenia MPiPS z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, w okolicznościach uzasadniających przesunięcie urlopu na inny termin niż określony w planie urlopów lub ustalony po porozumieniu z pracownikiem, pracodawca udziela pracownikowi niewykorzystanego urlopu w terminie z nim uzgodnionym.

Czy CV jest podstawą do udzielenia 26 dni urlopu wypoczynkowego? Co w sytuacji, gdy pracownik nie dostarczył świadectw pracy? Czy pracodawca może naliczyć mu wówczas 20 dni urlopu w skali roku?
Stosownie do art. 154 § 1 k.p. wymiar urlopu uzależniony jest od stażu pracy i wynosi 20 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat, bądź 26 dni w przypadku zatrudnienia powyżej 10 lat. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Wlicza się również okresy nauki (na zasadach określonych w art. 155 k.p.) oraz inne okresy, które na mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Staż pracy powinien być w odpowiedni sposób udokumentowany (m.in. świadectwo pracy, świadectwo ukończenia szkoły, dyplom ukończenia studiów, zaświadczenie z urzędu pracy). Jeśli zatem pracownik nie dostarczył świadectw pracy, a jedynie CV, to pracodawca powinien ustalić wymiar urlopu, przyjmując za podstawę 20 dni.

Pracownik okazał zwolnienie lekarskie. Postanowiłem wysłać pismo do ZUS z prośbą o sprawdzenie tego zwolnienia i zarazem weryfikację, czy pracownik wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem. Po sprawdzeniu wyszło na jaw, że ZUS skrócił pracownikowi zwolnienie i ma on teraz nieusprawiedliwioną nieobecność. Czy na tej podstawie można wypowiedzieć mu umowę o pracę? Jeśli tak, to z jakim dniem powinno nastąpić rozwiązanie umowy o pracę?
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy (np. w rezultacie zakwestionowania przez ZUS zwolnienia lekarskiego) może stanowić, co potwierdza orzecznictwo, naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Z tego też względu może być podstawą do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, z winy pracownika, tj. w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Pracodawca, stosownie do art. 52 § 2 k.p., związany jest 1-miesięcznym terminem na zastosowanie wobec pracownika trybu zwolnienia dyscyplinarnego. Termin biegnie od dnia uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę. Stosunek pracy ustanie w dniu doręczenia pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym.

Strony: 1 2 3