Zapytaj eksperta

 8 minut

Często zdarza się, że lekarze, zamiast umieszczać swój podpis w polu do tego przeznaczonym, robią to w obszarze do wpisania leków lub całkiem poza polami, np. pod nazwą podmiotu drukującego. Czy można bez obaw zrealizować takie recepty? Czy podczas kontroli Fundusz nie będzie ich dyskwalifikował?
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie recept lekarskich wystawienie recepty polega na czytelnym oraz trwałym naniesieniu na awersie recepty, w tym za pomocą wydruku, treści obejmującej dane określone w ww. rozporządzeniu i złożeniu na awersie recepty własnoręcznego podpisu osoby wystawiającej receptę. Przepis nie określa tym samym miejsca, w którym lekarz powinien na awersie recepty umieścić swój podpis. W związku z czym należy przyjąć, iż recepta, o której mowa w pytaniu, może zostać zrealizowana, także ze zniżką.

Mój pracownik rozwiązał umowę o pracę i otrzymał świadectwo pracy. Mimo pouczenia, które znajduje się na świadectwie, że na wystąpienie o jego sprostowanie ma 7 dni, dopiero po miesiącu dostarczył wniosek o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Czy taki wniosek zachowuje moc prawną? Czy muszę się do niego w jakiś sposób ustosunkować i odpowiadać na niego?
Stosownie do art. 97 § 21 k.p. pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. Spóźniony wniosek pracodawca może uwzględnić, bądź też odrzucić. W tym drugim przypadku pracownikowi nie będzie przysługiwać już droga sądowa, chyba że pracownik bez swojej winy nie złożył wniosku o sprostowanie świadectwa w ciągu 7 dni od dnia jego otrzymania i na podstawie art. 265 k.p. wniesie do sądu pracy wniosek o przywrócenie uchybionego terminu. W opisywanej sytuacji wniosek pracownika potraktować należy jednak nie jako wniosek o przywrócenie terminu, a pozew o wypłatę zaległego wynagrodzenia (ekwiwalentu za niewykorzystany urlop) i wydanie świadectwa pracy. Pracodawca powinien odpowiedzieć na pozew wskazując, iż pracownik uchybił 7-dniowemu terminowi na sprostowanie świadectwa pracy.

Lekarz wypisując receptę na lek refundowany przy wypełnianiu danych pacjenta podał jego imię, nazwisko, ulicę, numer domu i właściwy kod pocztowy, nie wpisując jednak nazwy miasta. Czy mogę ten brak uzupełnić samodzielnie?
Brak ten nie podlega uzupełnieniu. Zgodnie z § 16 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich – jeżeli na recepcie wpisano w sposób nieczytelny lub błędny dane pacjenta, tj. imię i nazwisko, imię i nazwisko, adres (nazwa miejscowości, ulica, numer domu, numer lokalu, jeżeli nadano), numer PESEL, numer paszportu lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość – osoba wydająca zamieszcza je na rewersie recepty oraz składa swój podpis.

Strony: 1 2 3