Zapytaj eksperta

 8 minut

Wypowiedziano mi umowę o pracę z 3-miesięcznym okresem. Chciałbym wiedzieć, czy mam prawo do odprawy, skoro przez 8 lat pracowałem na umowę o pracę, zaś 23 miesiące na umowę zlecenie?
Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat. Wysokość odprawy uzależniona jest zatem od okresu, w jakim pracownik pozostawał w stosunku pracy. Do stażu pracy, od którego uzależniona jest wysokość odprawy, nie wlicza się urlopu bezpłatnego ani umów cywilno-prawnych, a więc m.in. umowy zlecenia. Aby skutecznie dochodzić odprawy (gdyby pracodawca uchylał się od jej wypłaty) niezbędne jest, żeby pracodawca zatrudniał co najmniej 20 pracowników, a rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracowników. Przyczyna niedotycząca pracownika stanowiąca podstawę rozwiązania umowy o pracę powinna istnieć od początku wszczęcia procedury zwolnień grupowych. Nie może być fikcyjna (por. orzeczenie SN z dnia 12 grudnia 2001 r. I PKN 733/2000).

Za dwa miesiące chcę wrócić do pracy z urlopu wychowawczego. Apteka, w której pracowałam, została zamknięta. Pracodawca zarządza jednak kilkoma placówkami w powiecie w tym jeszcze jedną w mojej miejscowości, w której chciałabym pracować po powrocie z urlopu. Czy pracodawca ma obowiązek przyjąć mnie do pracy mimo zamknięcia placówki? Czy mogę być oddelegowana do innego miasta, skoro mam 2-letnie dziecko?
Zgodnie z art. 1864 k.p. pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem. W opisanej sytuacji pracodawca zarządzając kilkoma placówkami powinien dopuścić Panią do pracy w jednej z nich z zachowaniem gwarancji określonych w ww. przepisie. Dopuszczenie do pracy w placówce w innej miejscowości, gdzie znajduje się oddział pracodawcy, nie stanowi oddelegowania. W tej sytuacji zatem nie będzie miał zastosowania art. 178 § 2 k.p., zgodnie z którym pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody delegować poza stałe miejsce pracy.

Strony: 1 2 3