Zapytaj eksperta

 7 minut

Przez 10 lat pracowałem jako technik farmaceutyczny. Od roku nie pracuję w zawodzie. Czy w związku z tym stracę swoje uprawnienia?
Aktualnie nie ma przepisów powodujących utratę uprawnień technika farmaceutycznego z powodu przerwy w wykonywaniu zawodu. Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne warunkiem wykonywania pracy przez technika farmaceutycznego jest posiadanie w aptece dwuletniej praktyki w pełnym wymiarze czasu pracy (etat). Dodatkowo, stosownie do art. 70 ust. 2b ww. ustawy, technik farmaceutyczny posiadający 3-letni staż pracy w aptekach ogólnodostępnych może być kierownikiem punktu aptecznego.

Szukam rozwiązania problemu dużej absencji, z którym borykam się ostatnimi czasy w swojej aptece. W związku z powyższym chciałbym wprowadzić zwyczaj/zasadę rozmów ze swoimi podwładnymi, którzy wracają ze zwolnienia lekarskiego. Nie chcę wypytywać pracowników o szczegóły choroby. Chciałbym, aby taka rozmowa przebiegała pod kątem tego, co pracodawca może zrobić, aby taka nieobecność się już nie powtórzyła. Taka sytuacja jest jednak delikatna i nie chciałbym przekraczać tutaj swoich kompetencji, jak również obowiązujących przepisów. Jakie zatem pytania można zadać pracownikowi podczas takiej rozmowy?
Zakres informacji, jakich pracodawca może żądać od pracownika, określa art. 221 k.p. Istotnie, przepis ten nie wymienia informacji o stanie zdrowia pracownika. W orzecznictwie prezentowany jest pogląd, że polecenie pracodawcy nakładające na pracownika obowiązek udzielenia informacji niewymienionych w art. 221 k.p. lub w odrębnych przepisach jest niezgodne z prawem (por. wyrok SN z 5.8.2008 r., sygn. I PK 37/08). Ewentualna rozmowa na temat przyczyny zwolnienia lekarskiego uzależniona jest od zgody pracownika w tym zakresie. Niemniej jednak z uwagi, iż częste absencje pracownika mogą dezorganizować funkcjonowanie zakładu pracy, pracodawca może w ramach obowiązków określonych w art. 94 k.p. oraz art. 207 § 2 k.p. – podejmowania działań w zakresie ochrony zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, zadawać pytania mające na celu identyfikację warunków, które mogą wpływać negatywnie na stan zdrowia pracownika. Ponadto warto przypomnieć pracownikowi, że ochrona przez wypowiedzeniem umowy o pracę w trakcie L4 nie ma charakteru bezwzględnego (art. 41 i art. 53 § 1 pkt 1 k.p.), a zwolnienia lekarskie mogą zostać poddane kontroli.

Czy mam prawo skorzystać z urlopu okolicznościowego w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego?
Sytuacje, w których pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego, są określone w § 15. rozporządzenia MPiPS z 15.05. 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Natomiast sytuacje, które powodują przerwanie urlopu wypoczynkowego pracownika w sposób wyczerpujący, określa art. 166 k.p. Urlop okolicznościowy nie jest wśród tych okoliczności wymieniony. Innymi słowy urlop okolicznościowy przysługuje w czasie faktycznego świadczenia pracy, nie zaś w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego.

Strony: 1 2 3