Zapytaj eksperta

 7 minut

W ustawowym trybie posłałem swojemu pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę za pośrednictwem maila. Stosowny dokument własnoręcznie uprzednio podpisałem, zeskanowałem i załączyłem do wspomnianej korespondencji elektronicznej. Czy wypowiedzenie złożone w ten sposób zachowuje moc prawną?
Zgodnie z art. 30 § 3 k.p. oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie (wymóg formalny). Oświadczenie, o którym mowa w ww. przepisie, stanowi tzw. oświadczenie woli, do którego mają zastosowanie – na podstawie art. 300 k.p. – przepisy ustawy Kodeks cywilny. Stosownie do art. 60 k.c., z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. Oznacza to, że przepis art. 30 § 3 k.p. należy interpretować w ten sposób, co znajduje również poparcie w orzecznictwie, że oświadczenie pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę wysłane mailem, które doszło do adresata, czyli pracodawcy w taki sposób, że mógł się z nim skutecznie zapoznać, zachowa swoją skuteczność.

Czy pracownica mająca umowę na trzymiesięczny okres próbny może ubiegać się o dwa dni opieki  nad dzieckiem, jeżeli wiadomo że umowa ta zostanie przedłużona?
Tak. Stosownie do art. 188 § 1 k.p. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Przepis mówi o pracowniku i nie uzależnia możliwości uzyskania zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem od rodzaju umowy, na podstawie której pracownik jest zatrudniony. Zwolnienie przysługuje zatem zarówno osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę (na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony), a także na podstawie powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Zwolnienie, o którym mowa w art. 188 § 1 k.p. przysługuje tylko raz w roku kalendarzowym.

Strony: 1 2 3