Zapytaj eksperta

 9 minut

Za miesiąc nabywam prawo do wcześniejszej emerytury. Czy w takiej sytuacji pracodawca ma prawo mnie zwolnić?
Stosownie do art. 39 k.p. pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, o ile okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem. Jak potwierdziło orzecznictwo[1], ww. przepis ma zastosowanie także do pracowników, którzy mają prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Ochrona ta ustaje wraz z nabyciem prawa do emerytury, w związku z czym zgodnie z art. 30 § 4 k.p. wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony z osobą posiadającą status emeryta będzie mogło nastąpić po wskazaniu przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Przy czym musi to być konkretna i realna przyczyna. Jak wskazał w orzeczeniu Sąd Najwyższy[2] osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić takiej przyczyny. W przypadku, gdy przyczyna w ocenie pracownika jest niezasadna może on skorzystać z prawa odwołania się do sądu pracy.

Cztery tygodnie temu złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę. Aktualnie jestem w okresie wypowiedzenia, który trwa 3 miesiące. Trzy tygodnie po moim wypowiedzeniu placówka ogłosiła likwidację i zaczęła zwalniać pracowników. Wszystkim zwalnianym przysługują odprawy. Czy w tej sytuacji też mogę liczyć na odprawę?
Odprawa pieniężna, o której mowa w art. 8 (zwolnienie w trybie grupowym) i art. 10 (zwolnienie w trybie indywidualnym) ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, przysługuje pracownikowi, z którym pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracownika. Przepisy ww. ustawy nie mają zastosowania, a więc odprawa nie przysługuje, w sytuacji, gdy przyczyny będące podstawą wypowiedzenia występują po stronie pracownika (całkowita bądź częściowa jego nieprzydatność do pracy albo naganne postępowanie) lub, tak jak w omawianym przypadku, pracownik z własnej inicjatywy dokonuje wypowiedzenia umowy o pracę.

Przypisy:
1. Np. wyrok SN z 5 lipca 2011 r. sygn. akt I PK 15/2011, wyrok SN z 9 marca 2009 r. sygn. akt I PK 180/08.
2. Wyrok SN z 25 stycznia 2012 r. sygn. akt II PK 104/11.

Strony: 1 2 3 4