Zapytaj eksperta

 9 minut

Ostatniego dnia miesiąca pracownik zgodnie z harmonogramem będzie pracował w godz. 7.00-15.00. Tego samego dnia będzie miał również zlecone nadgodziny od 18.00-22.00. W placówce obowiązuje 1 miesięczny okres rozliczeniowy. Czy w związku z powyższym dopuszczalne będzie udzielenie mu czasu wolnego za godziny nadliczbowe w następnym okresie rozliczeniowym?
Pracownikowi świadczącemu pracę w godzinach nadliczbowych w dniu 31 lipca w godzinach 18:00-22.00 pracodawca powinien udzielić czasu wolnego do końca przyjętego okresu rozliczeniowego lub wypłacić wynagrodzenie, stosownie do art. 1511 § 1 k.p. wraz ze 100% dodatkiem (31 lipca w 2016 r. przypada w niedzielę). W związku z tym, iż pracownik wykonuje pracę w niedzielę, należy też mieć na względzie, iż zgodnie z art. 15111 § 1 k.p. pracodawca jest obowiązany zapewnić mu inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w ww. terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w niedzielę. Za pracę w niedzielę w godzinach nadliczbowych przysługuje więc dzień wolny (za niedzielę) i czas wolny (za nadgodziny) w obowiązującym okresie rozliczeniowym, ewentualnie powiększone wynagrodzenie. Przepisy prawa pracy nie przewidują natomiast możliwości udzielenia czasu wolnego za godziny nadliczbowe bądź pracę w niedzielę w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Czy w świadectwie pracy należy wykazywać urlopy macierzyńskie i rodzicielskie? A jeśli tak, to w którym punkcie świadectwa pracy najlepiej umieścić taką informację?
Obowiązujący wzór świadectwa pracy (załącznik do rozporządzenia MPiPS z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania) nie wymaga zamieszczania w świadectwie pracy informacji o wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. W ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy pracodawca informuje co prawda o wykorzystaniu przez pracownika uprawnień i świadczeń, ale tylko w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów.

Strony: 1 2 3 4