Zapytaj eksperta

 7 minut

Pracownica po urlopie macierzyńskim wykorzystała urlop wypoczynkowy. W trakcie urlopu macierzyńskiego pracownica dostarczyła zwolnienie chorobowe ciążowe. Czy w tej sytuacji ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia chorobowego?
Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej – u.s.u.s.) osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Nie podlega zaś ubezpieczeniu chorobowemu (art. 11 u.s.u.s.), ani ubezpieczeniu wypadkowemu (art. 12 ust. 2 u.s.u.s.). Oznacza to, iż za czas niezdolności do pracy w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego i pobierania z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego pracownicy nie przysługuje zasiłek chorobowy. Nie ma w rezultacie także prawa do wynagrodzenia chorobowego, gdyż zgodnie z art. 92 § 3 pkt 2 k.p. wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Natomiast pracownica ma prawo do takiego wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy przypadający na czas urlopu wypoczynkowego, gdyż stosownie do art. 11 u.s.u.s. podlega w tym czasie ubezpieczeniu chorobowemu.

15 kwietnia br. wygasła moja umowa zawarta na czas próbny. 18 kwietnia stawiłam się jednak w pracy, ponieważ kierownik ustnie potwierdził, że chce przedłużyć mi umowę, choć „fizycznie” nie dostałam jej do podpisania. Problem w tym, że od 20 planowałam iść na zwolnienie z powodu choroby dziecka. Tymczasem kierownik stwierdził, że w tej sytuacji nie przedłuży mi umowy. Czy obowiązujące przepisy określają podobną sytuację? Czy mam jakieś prawne zabezpieczenie w tej sytuacji? Nie ukrywam, że zależy mi na tej posadzie…
Stosownie do art. 29 § 2 k.p. umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta, tak jak w Pani przypadku, z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien był, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, tj. 18 kwietnia, potwierdzić Pani na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Następnie, zgodnie z art. 29 § 3 k.p. pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o pozostałych warunkach pracy m.in. obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę. W przedstawionej sytuacji doszło natomiast do zawarcia umowy o pracę w formie dopuszczenia do pracy, tj. strony nie składają oświadczeń woli w formie pisemnej lub ustnej, lecz pracownik za wiedzą pracodawcy podejmuje pracę. W sposób domniemany składane są stosowne oświadczenia woli. Jeżeli zatem po zakończeniu zwolnienia stawi się Pani u pracodawcy, ale nie zostanie Pani dopuszczona do świadczenia pracy, przysługuje Pani roszczenie do sądu pracy o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Należy przy tym gromadzić wszelkie dowody na dopuszczenie Pani do pracy (bilety, dokumenty świadczące o obecności pracownika w zakładzie pracy).

Strony: 1 2 3