Zapytaj eksperta

 12 minut

Jakie obowiązki nakłada prawo na kierownika apteki bądź punktu aptecznego w przypadku jego krótkich nieobecności (np. urlop do 30 dni)?
Kierownik apteki powinien powierzyć swoje obowiązki na czas krótkotrwałej absencji (pisemnym upoważnieniem) farmaceucie. Upoważnienie jest istotne z punktu widzenia m.in. reprezentacji podczas kontroli (NFZ, WIF), wykonania i korekty zestawienia refundacyjnego oraz prowadzenia ewidencji. Zgodnie z art. 122c ustawy Prawo farmaceutyczne czynności w ramach kontroli albo inspekcji dokonuje się w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej, chyba że kontrolowany zrezygnuje (oświadczenie na piśmie) z prawa uczestniczenia w tych czynnościach. Ponadto zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia MZ z dnia 11 września 2006 r.[2] apteka prowadząca obrót środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi, preparatami zawierającymi te środki lub substancje oraz prekursorami kategorii 1 jest obowiązana do prowadzenia ewidencji przychodu i rozchodu tych środków, substancji, preparatów oraz prekursorów kategorii 1. Prowadzenie ewidencji, o których mowa w ww. rozporządzeniu należy do obowiązków kierownika apteki. Może on jednak, stosownie do § 3 ust. 11 ww. rozporządzenia, na czas swojej nieobecności spowodowanej urlopem lub chorobą wyznaczyć farmaceutę upoważnionego do prowadzenia ewidencji. Farmaceuta ten musi spełniać wymagania przewidziane dla osoby upoważnionej do prowadzenia ewidencji oraz wyrazić pisemnie zgodę na przejęcie obowiązków. Jestem technikiem farmaceutycznym w trakcie stażu. Czy prawdą jest, że wliczane są do niego wyłącznie pełne miesiące kalendarzowe? Ponadto, jakie inne ważne procedury są niezbędne do zaliczenia przeze mnie stażu? Program praktyki w aptece (potocznie staż) oraz sposób i tryb jej odbywania przez technika farmaceutycznego określa rozporządzenie MZ z dnia 17 lipca 2002 r. w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego (Dz. U. Nr 126, poz. 1082 ze zm.). Praktyka trwa 2 lata. W § 3 ww. rozporządzenia wskazano przypadki, w których dwuletni czas trwania praktyki ulegnie przedłużeniu – np. przerwa z powodu choroby przez okres dłuższy niż 14 dni. Przedłużenie czasu trwania praktyki następuje wówczas na okres realizacji tej jej części, która nie została zrealizowana w czasie 2 lat, przewidzianym na odbycie praktyki. Praktykant jest zobowiązany prowadzić dziennik praktyk i odnotowywać w nim wykonywane zajęcia praktyczne. Stosownie do § 7 ust. 5 ww. rozporządzenia, jeżeli praktyka odbywana jest w różnych aptekach bądź podczas jej odbywania występują przerwy, opiekun potwierdza te fakty w dzienniku, z uwzględnieniem dat rozpoczęcia i zakończenia okresu ich trwania. Może się zatem zdarzyć, iż w danym miesiącu na poczet praktyki zostanie wliczone np. 14 dni z uwagi na zaistnienie przerwy. Po zakończeniu praktyki, kierownik apteki wydaje zaświadczenie o jej odbyciu. Podstawą do wydania zaświadczenia są wpisy w dzienniku oraz pisemne stwierdzenie przez opiekuna zrealizowania całości programu praktyki. Program praktyki stanowi załącznik nr 1 do cyt. rozporządzenia.

Piśmiennictwo:
2. Rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz. U. z 2015 r. poz. 1889).

Strony: 1 2 3 4