Zapytaj eksperta

 8 minut

Jakie prawa przysługują pracownikowi, którego pracodawca nie zachowuje minimalnego okresu odpoczynku tygodniowego? Jak może bronić się przed takim stanem rzeczy? I wreszcie, jakie konsekwencje prawne grożą takiemu pracodawcy?
Zgodnie z art. 133 § 1 i 2 k.p. pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Pracodawca, który nie zapewnia pracownikom minimalnego okresu odpoczynku tygodniowego, narusza przepisy o czasie pracy i popełnia wykroczenie z art. 281 pkt 5 k.p. Za taki czyn grozi mu kara grzywny od 1000 do 30 000 zł. Pracownikowi co prawda nie przysługuje wobec pracodawcy roszczenie o udzielenie odpoczynku tygodniowego, jednak może wystąpić do sądu z roszczeniem o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych (wyrok SN z 21.06.2011 r. III PK 96/10) bądź złożyć skargę do okręgowego inspektoratu pracy. W efekcie kontroli przeprowadzonej przez inspektora pracy pracodawca może zostać ukarany mandatem karnym i zostać zobowiązany do zaprzestania naruszania prawa pracownika w przyszłości.

Czy wynagrodzenie dla pracowników wykonujących w ramach obowiązków służbowych te same czynności, w takim samym wymiarze godzin, może być różne? Czy prawo dopuszcza taką możliwość?
Kodeks pracy w art. 183c § 3 k.p. wprowadza zasadę równości wynagrodzenia. Zgodnie z tym przepisem pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Należy mieć na względzie, iż zasada równego traktowania w zakresie wynagradzania nie oznacza absolutnej równości wynagrodzeń. Możliwe jest bowiem ich różnicowanie w oparciu o dozwolone kryteria tj. rodzaj pracy, jej ilość i jakość, staż czy zakres odpowiedzialności. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 kwietnia 2011 r. sygn. akt I PK 232/10 stwierdził, że o dyskryminacji w wynagradzaniu możemy mówić dopiero wówczas, gdy wynagrodzenie pracownika dostrzegalnie odbiega od wynagrodzenia innych pracowników wykonujących pracę jednakową lub o jednakowej wartości.

Strony: 1 2 3 4