Zapytaj eksperta

 8 minut

Czy jeśli ustnie poinformuję przełożonego o chęci skorzystania z urlopu wychowawczego, jestem automatycznie chroniona przed wręczeniem mi wypowiedzenia umowy o pracę?
Zgodnie z art. 1861 § 1 k.p. pracodawca, co do zasady, nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Stosownie zaś do §1 rozporządzenia MPiPS z dnia 19 września 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego, wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. Wymóg dokonania powyższej czynności w formie pisemnej powoduje, że ustne poinformowanie przełożonego o zamiarze skorzystania z urlopu wychowawczego nie daje podstaw do skorzystania przez pracownika z ochrony przewidzianej w art. 1861 § 1 k.p.

Wykorzystałem już cały przynależny mi urlop wypoczynkowy. Czy zamiast bezpłatnego urlopu pracodawca mógłby udzielić mi dwóch dni wolnych, które potem odpracowałbym w kolejnych dniach po godzinach pracy, do końca okresu rozliczeniowego?
W świetle art. 151 § 21 k.p. nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego. Z powyższego przepisu wynika, iż pracodawca może udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy na część dnia, cały dzień, jak również na kilka dni. Pracownik zaś, z zachowaniem okresów odpoczynku do końca okresu rozliczeniowego, może odpracować w kolejnych dniach udzielone mu przez pracodawcę zwolnienie od pracy.

Strony: 1 2 3 4