Zapytaj eksperta

 8 minut

Dostałam konkurencyjną propozycję pracy. W aktualnej obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Tymczasem nowy pracodawca chce, abym rozpoczęła pracę już za dwa miesiące. Czy istnieje zgodna z przepisami możliwość rozwiązania tej sytuacji?
Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić jednostronnie przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika, a więc np. w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 361 § 1 k.p.) albo na podstawie porozumienia stron (art. 36 § 6 k.p.). W Pani przypadku zastosowanie będzie mieć druga ze wskazanych możliwości. Zgodnie z art. 36 § 6 k.p. strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy poprzez zawarcie porozumienia. Przepisy nie wskazują, o ile można skrócić okres wypowiedzenia, nie ma zatem przeszkód, aby wynosił on dwa miesiące. W razie zawarcia ww. porozumienia pracownikowi nie przysługuje odszkodowanie za pozostały okres wypowiedzenia.

Jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony. Aktualnie od dwóch tygodni przebywam na zwolnieniu lekarskim? Dowiedziałam się, że pracodawca chce wypowiedzieć mi pracę. Czy wypowiedzenie może przysłać za pośrednictwem poczty i jak zgodnie z prawem powinnam się w tej sytuacji zachować?
Zgodnie z art. 41 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia określony w art. 53 k.p. Przepis art. 41 k.p. zakazuje jednostronnej czynności prawnej, tj. wypowiedzenia umowy o pracę – w czasie, gdy pracownik przebywa np. na zwolnieniu lekarskim. O bezskuteczności wypowiedzenia orzeka jednak sąd pracy. Powinna zatem Pani, stosownie do art. 264 § 1 k.p., w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (nie ma przeszkód, aby zostało ono doręczone za pośrednictwem poczty), wnieść odwołanie podnosząc wadliwość wypowiedzenia poprzez naruszenie przez pracodawcę art. 41 k.p. Sąd uznaje wypowiedzenie za bezskuteczne, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – orzeka o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. Nie jest wykluczone, że sąd i tak orzeknie o odszkodowaniu, jeżeli żądanie z pozwu uzna za niecelowe lub niemożliwe.

Strony: 1 2 3 4