Zapytaj eksperta

 5 minut

Czy pracownikowi, który przebywa na tzw. L4, można, rzecz jasna za jego zgodą, zmienić określone w zawartej z nim umowie warunki pracy i płacy?
Tak. W czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika (np. zwolnienie lekarskie) może nastąpić zmiana warunków pracy i płacy za porozumieniem stron. Porozumienie zmieniające, w odróżnieniu od wypowiedzenia zmieniającego, może być zawarte w każdym czasie trwania stosunku pracy. Wynika to ze zobowiązaniowego charakteru stosunku pracy oraz znacznej swobody stron umowy o pracę. Zgodnie bowiem z art. 3531 k.c. w zw. z art. 300 k.p. strony zawierające umowę o pracę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W drodze porozumienia zmieniającego można zatem ukształtować dotychczasowe warunki pracy i płacy zarówno bardziej jak i mniej korzystnie. Warto też zaznaczyć, że porozumienie zmieniające wywołuje skutki w nim przewidziane w dacie określonej przez strony.

Czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy wliczyć do minimalnego wynagrodzenia za pracę?
Nie. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, o którym mowa w art. 171 k.p., nie stanowi składnika wynagrodzenia. Nie jest on bowiem należnością za świadczoną poprzednio pracę ani wynagrodzeniem za czas urlopu, którego pracownik nie otrzymał. Nie należy go traktować także jako świadczenia zastępczego wypłacanego w zamian za nieudzielony urlop. Stanowi on swoistą rekompensatę, jednorazowe świadczenie przysługujące w razie niewykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W rezultacie, gdyby pracownik nie uzyskał minimalnego wynagrodzenia w miesiącu wypłaty ekwiwalentu, to stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, przysługuje mu stosowne wyrównanie.

Strony: 1 2