Zapytaj eksperta

 6 minut

Od 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy w Kodeksie pracy. Które z przepisów, mających zastosowanie w realiach apteki, ulegną zmianie?
Jedną z istotniejszych zmian przewidzianych podpisaną w dniu 5 sierpnia br. ustawą nowelizującą Kodeks pracy jest wprowadzenie uregulowania, zgodnie z którym pracodawca (w realiach funkcjonowania apteki – jej właściciel) będzie mógł zawrzeć z pracownikiem tylko trzy umowy na czas określony. Przy czym łączny okres obowiązywania tych umów nie będzie mógł trwać dłużej niż 33 miesiące. Przerwa zaś pomiędzy kolejnymi umowami, a więc inaczej niż obecnie, nie będzie mieć znaczenia (art. 251 § 1 k.p.).
Wprowadzone zostaną także m.in. zmiany w przepisach dotyczących wypowiadania umów. Na podstawie nowego brzmienia art. 36 § 1 k.p. te same okresy wypowiedzenia będą bowiem miały zastosowanie zarówno do umów o pracę na czas określony i na czas nieokreślony.

Czy praktykant może świadczyć pracę w godzinach nadliczbowych? A jeśli tak, to czy w związku z tym konieczne jest podpisanie z nim stosownego aneksu do zawartej wcześniej umowy dotyczącej stażu?
Zasady odbywania praktyki absolwenckiej regulują przepisy ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich. Co do zasady, do ww. praktyki nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy, z wyjątkiem jednak kilku uregulowań, w tym regulujących czas pracy, tj. art. 129 § 1 k.p. i art. 131 § 1 k.p. Oznacza to, że czas odbywania praktyki nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu praktyki w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym, co do zasady, 4 miesięcy. Ponadto tygodniowy czas odbywania praktyki absolwenckiej łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Praktykanta odbywającego staż absolwencki można więc, co do zasady, zatrudniać w godzinach nadliczbowych. Niemniej jednak za pracę w godzinach nadliczbowych nie otrzyma on dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 k.p., gdyż przepis ten nie ma zastosowania w przypadku odbywania praktyki absolwenckiej.
Z racji stosowania do praktyki absolwenckiej przepisów, które dopuszczają w określonym zakresie możliwość odbywania jej w godzinach nadliczbowych, nie zachodzi potrzeba sporządzania aneksu do zawartej wcześniej umowy o staż absolwencki.

Strony: 1 2 3