Zapytaj eksperta

 8 minut

Chciałabym zakupić do apteki, którą prowadzę, urządzenie do pomiaru ciśnienia. Urządzenie będzie udostępnione pacjentom bezpłatnie. Chcę w ten sposób zachęcić ich do odwiedzania naszej placówki, co, mam nadzieję, przełoży się na zwiększenie przychodu ze sprzedaży leków i reszty asortymentu aptecznego. Czy będę mogła bez konsekwencji podatkowych udostępnić pacjentom urządzenie bezpłatnie, czy też będę musiała pobierać choćby symboliczną złotówkę za pomiar ciśnienia. Chodzi o to, by urząd skarbowy nie zakwestionował, że zakup urządzenia powinien być związany z uzyskaniem przychodu, co z kolei skutkuje wykazaniem przychodu, którego nie będzie przy bezpłatnej usłudze i odprowadzeniu podatku do urzędu skarbowego.
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego można dokonywać bezpłatnego pomiaru ciśnienia w aptece (NSA II GSK1365/10 z 11 stycznia 2012 r.). Zdaniem NSA apteka ogólnodostępna, jako placówka ochrony zdrowia, może posiadać ciśnieniomierz do dokonywania bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego przez jej pacjentów. Sąd uznał także, iż przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne nie stanowią podstawy prawnej zakazu wystawienia ciśnieniomierza do użytku pacjentów apteki. „Dokonywanie bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego w aptece ogólnodostępnej (…) należy uznać za działanie w interesie publicznym, na rzecz ochrony zdrowia publicznego, nie jest zatem uzasadnione wprowadzanie w tym zakresie zakazów lub ograniczeń wolności gospodarczej” – informuje NSA.

Wnosząc o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej dotyczącego działalności koncesjonowanej (apteka), należy najpierw zaopatrzyć się w stosowne pozwolenia lub koncesję u organu udzielającego koncesji, czy też można dokonać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a dopiero później ubiegać się o koncesję?
Zgodnie z przepisami aptekę może założyć każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w dowolnej formie prawnej, pod warunkiem jednak, że: nie prowadzi hurtowni farmaceutycznej lub złożył wniosek o wydanie zezwolenia na jej prowadzenie (istnieje zakaz łączenia obydwu działalności); nie zostało mu w ciągu ostatnich 3 lat odebrane zezwolenie na prowadzenie apteki. Wnioskodawca musi dawać również rękojmię należytego prowadzenia apteki. Oznacza to, że aby ubiegać się o koncesję, należy mieć wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Strony: 1 2 3 4