Zapytaj eksperta

 7 minut

W jakich przypadkach pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Jaka jest wysokość takiego ekwiwalentu?
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługuje pracownikowi w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Do jego obliczenia należy użyć współczynnika, który został opisany w §19 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczególnych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop
Współczynnik, który dotyczy ekwiwalentu za każdy dzień urlopu ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym. Ustala się go, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnym pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wartość współczynnika obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu jego pracy.
Ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy oblicza się:

  • dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń przez współczynnik urlopowy,
  • następnie dzieląc otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika,
  • następnie mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

Strony: 1 2 3 4 5