Wielokierunkowe działanie Fenspiridi hydrochloridum

 6 minut

Wielokierunkowe działanie Fenspiridi hydrochloridum

W sytuacji, w której objawom infekcji dróg oddechowych przez pierwsze 1-2 dni towarzyszy gorączka powyżej 38,5 stopni Celsjusza preparat fenspirydu można bezpiecznie łączyć z powszechnie stosowanymi lekami przeciwgorączkowymi, takimi jak paracetamol czy ibuprofen. W wieku dziecięcym nie stosujemy preparatów kwasu acetylosalicylowego jako leku przeciwgorączkowego.

Substancja Fenspiridi hydrochloridum wydalana jest z organizmu głównie przez nerki, dlatego warto równocześnie z podawaniem leku zalecić rodzicom obfite pojenie dziecka. Najlepszym napojem dla dziecka jest woda. Dla bezpieczeństwa własnego i pacjenta warto znać również działania niepożądane leku, a zwłaszcza jego wpływ na zwiększenie częstości pracy serca, co może mieć znaczenie u dzieci z wrodzonymi wadami serca (takie pytanie również warto zadać rodzicowi, który przychodzi po poradę do farmaceuty).

Dawkowanie fenspirydu opiera się ściśle na zaleceniach producenta, ale warto zwrócić uwagę na aspekt konieczności stosowania odpowiedniej objętości leku w przeliczeniu na kilogram masy ciała, która wynosi 2 ml/kg (4 mg/kg) bowiem syrop zawiera w 1 ml 2 mg leku. Jeśli więc przykładowo weźmiemy dziecko 3-letnie, ważące ok. 18 kg, wówczas dawką adekwatną będzie 36 ml na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych (2 x 18 ml lub 3 x 12 ml). Ze względu na specyfikę młodego wieku pacjentów, którym będziemy zalecać te preparaty (dzieci) warto wziąć pod uwagę kwestię smaku, wygodę podania oraz przystępność cenową.

Podsumowując należy zaznaczyć, iż Fenspiridi hydrochloridum to lek obecny na rynku od długiego czasu, skuteczny, bezpieczny u dzieci bez chorób serca powyżej 2. r.ż. w łagodzeniu objawów zapalenia oskrzeli i płuc, działający wspomagająco przeciwzapalnie i rozkurczowo na ścianę oskrzeli. Z praktycznego punktu widzenia wydaje się, że lek ten może być zastosowany pomocniczo w leczeniu infekcji dróg oddechowych o etiologii wirusowej, kiedy nie ma jeszcze wskazań do zastosowania antybiotykoterapii oraz w okresie późniejszym, jako lek wspomagający leczenie zasadnicze.

Strony: 1 2 3