Wielkość palców ma związek ze stanem zdrowia mężczyzn

 4 minuty

Z tego nasuwa się wniosek, że indeks długości palców 2D:4D można uznać za wskaźnik kondycji zdrowotnej mężczyzny. Zaprezentowane przez naukowców wyniki wskazują, że wysokie stężenia testosteronu podczas rozwoju płodowego mogą mieć korzystny wpływ na całe późniejsze życie mężczyzn, gdyż ten hormon odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju męskich płodów. Zatem – twierdzi polsko-amerykańska ekipa – patrząc na stosunek palca wskazującego do palca serdecznego, możemy oszacować poziom testosteronu oraz potencjał rozrodczy danego mężczyzny.

„Z wysokim poziomem testosteronu łączą się jednak nie tylko korzyści – jego zbyt wysokie stężenie może powodować także problemy zdrowotne. Wcześniejsze badania wykazały, że panowie mający dłuższy palec serdeczny częściej chorują na raka prostaty, autyzm czy choroby układu krążenia” – powiedziała Magdalena Klimek. „Ten prosty w pomiarze wskaźnik może z powodzeniem stać się niebawem jednym z narzędzi oceny ryzyka wielu chorób, mogących mieć swoje korzenie jeszcze w łonie matki” – zaznaczyła doktorantka UJ CM.

Jak dodała prof. Jasieńska, „poszukiwanie wskaźników, które mówią nam, w jakich warunkach przebiegał rozwój płodowy, jest niezwykle ważne”. „Wiele chorób cywilizacyjnych takich jak np. cukrzyca czy choroby układu krążenia częściej występuje u osób, które rozwijały się w niekorzystnych warunkach” – wyjaśniła badaczka.

Artykuł w „Annals of Human Biology” jest już dostępny w wersji internetowej.

Strony: 1 2