Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dostał inkubatory do hodowli komórek macierzystych

 5 minut

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to choroba o nieznanych przyczynach i nieuleczalna – powodująca ogromne spustoszenie w organizmie pacjenta.

Objawy to mimowolne drżenie, bolesne skurcze, odrętwienie, osłabienie i utrata kontroli w kończynach dolnych i górnych. Potem zaczynają się problemy z komunikacji i kontrolą procesów fizjologicznych, takich jak przeżuwanie i połykanie. Dochodzi do osłabienia poszczególnych partii mięśniowych, następuje całkowity paraliż. Pacjent wymaga całodobowej opieki, nie jest w stanie samodzielnie żyć, musi być żywiony pozajelitowo i nie jest w stanie samodzielnie oddychać. Jak wyjaśniła prof. Wojtkiewicz, dochodzi do tego załamanie nerwowe i depresja. „Nie ma przy tym uszczerbku intelektualnego. To tak jakby ciało było naszym więzieniem” – dodała.

Na 100 tys. ludzi chorują 2-4 osoby, najczęściej między 50 a 70 rokiem życia, choroba dotyka w większości mężczyzn. Według olsztyńskich naukowców, obecnie chorują jednak coraz młodsi, zdarzają się pacjenci w wieku 22, 24 i 30 lat, bo tacy są na liście oczekujących na przeszczep.

Na stwardnienie zanikowe choruje np. słynny astrofizyk, prof. Stephen Hawking.

 

Strony: 1 2 3