Jak uczyć przyszłych farmaceutów?

 6 minut

Więcej opieki farmaceutycznej!

Wszyscy wyraźnie mówią o potrzebie umedycznienia zawodu farmaceuty. – Warto, by lekarze dostrzegli w farmaceutach partnerów, którzy wiedzą, jak dany lek może działać na organizm pacjenta, jak wchodzi w interakcje z innymi substancjami, wreszcie to farmaceuci częściej i szybciej potrafią dostrzec czy przewidzieć działania niepożądane danego leku – zauważa dr n. farm. Marek Jędrzejczak, Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Zmienia się rola farmaceuty pracującego w aptece. Coraz więcej osób, na przykład z objawami przeziębienia, zamiast do lekarza kieruje pierwsze kroki do farmaceuty. Często też pacjenci szukają porady farmakologicznej czy medycznej właśnie w aptece. Codziennie apteki w Polsce odwiedza ok. 2 mln pacjentów. Tymczasem farmaceuci nie zawsze mają czas i odpowiednie umiejętności, by pełnić rolę doradcy czy konsultanta. Dlatego już teraz trzeba w tym kierunku kształcić studentów farmacji. Po to, by wzorem holenderskich czy niemieckich, a przede wszystkim amerykańskich kolegów mogli bardziej skupić się na profilaktyce zdrowotnej czy opiece farmaceutycznej, świadcząc część usług medycznych gwarantowanych przez NFZ.

– Na co dzień w rozwiązywaniu niektórych problemów pacjentów przewlekle chorych związanych z terapią lub dietą może być pomocny farmaceuta – uważa dr n. farm. Marek Jędrzejczak. Na razie jednak farmaceuci mają przede wszystkim sporo „papierkowej roboty”. Być może warto byłoby w przyszłości pomyśleć o wyszkoleniu swego rodzaju asystentów aptecznych – osób, które mogłyby wyręczyć farmaceutów z prac biurowych, tak by mogli oni skupić się na tym, do czego zostali powołani – na służbie pacjentom i opiece nad nimi. Żeby apteki stały się placówkami ochrony zdrowia, a nie tylko miejscami, gdzie wydaje się leki.

Branża apteczna w liczbach:

  • 1,5-2 tys. absolwentów każdego roku kończy studia farmaceutyczne
  • 90% młodych magistrów farmacji wybiera pracę w aptece
  • 14 tys. – tyle aptek działaw Polsce
  • ok. 30 tys. – tylu jest w Polsce farmaceutów
  • 2 mln – tylu Polaków przychodzi codziennie do aptek

 

źródło: NIA, GUS (2013-2014 r.)

Strony: 1 2 3