Tajemnice filtrów przeciwsłonecznych

 7 minut

Właściwości ochronne filtrów przeciwsłonecznych określają współczynniki. Najbardziej rozpowszechnionym jest SPF (ang. sun protective factor), który ogólnie mówiąc określa dla danego preparatu czas do wystąpienia odczynu rumieniowego, a więc oparzenia słonecznego. Zatem im wyższy współczynnik SPF, tym lepsza ochrona przed UVB. Przyjmuje się, że średnio po 15 minutowej ekspozycji na promieniowanie słoneczne dochodzi do powstania rumienia na skórze. W związku z tym SPF 15 oznacza 225 minut ochrony przez UV (15 x 15 = 225). Oczywiście pod warunkiem, że ilość i aktywność danego filtru nie ulegnie zmianie. Niemniej żaden filtr przeciwsłoneczny nie zagwarantuje 100% ochrony przed działaniem promieniowania słonecznego. Preparaty z obecnie stosowanym oznaczeniem SPF 50+ zabezpieczą skórę w najwyższych możliwych granicach, do 98-98,5%. Skuteczność ochrony przed działaniem UVA określa się z kolei metodą IPD (ang. immediate pigment darkening) czy PPD (ang. persistent pigment darkening).

Kolejnym ważnym aspektem jest ilość aplikowanego filtru przeciwsłonecznego. Zaleca się częste i obfite stosowanie produktów zawierających filtry ochronne. Odpowiednia ilość kosmetyku na jedną aplikację, która pokryje całą skórę dorosłego człowieka wynosi około 30 ml. Badania dowodzą, że większość osób stosuje między 25% a 50% zalecanej ilości tym samym skuteczność filtru przeciwsłonecznego jest o wiele niższa. Znaczenie ma również zdolność preparatów przeciwsłonecznych do zachowania właściwości ochronnych przed UV w warunkach zwiększonej wilgotności (pocenie się, pływanie, sporty wodne). Rekomendacje Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zobowiązały producentów do umieszczenia informacji na opakowaniu odnośnie tego, czy produkt jest wodoodporny (ang. water resistance) czy bardzo odporny na wodę (ang. waterproof). Oznaczenia te świadczą o utrzymaniu danej wartości SPF odpowiednio przez 40 minut lub 80 minut umiarkowanej aktywności ruchowej w wodzie.

Podsumowując, filtry przeciwsłoneczne są ważnym elementem ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Nie wolno jednak zapomnieć, że nadmierna i niekontrolowana ekspozycja na UV zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry, czerniaka czy przedwczesnego starzenia się skóry. Oprócz odpowiedniego zabezpieczenia skóry poprzez stosowanie produktów zawierających filtry ochronne o szerokim spektrum działania i ubrań z ochroną anty-UV należy ograniczyć czas przebywania na słońcu.

Strony: 1 2