Stażysta w aptece

 6 minut

dr n. farm. Nicolas Obeid
Pharmacon Pharmaceutical Consulting

Nadeszły lepsze czasy dla młodych adeptów farmacji. Znalezienie placówki przyjmującej stażystę, który ukończył studia z tytułem magistra, ale nie nabył prawa wykonywania zawodu, nie nastręcza już tylu problemów. Zniknęły zapisy w umowach o pracę, które zobowiązywały stażystę do przepracowania po zakończeniu stażu określonych lat w danej aptece. Nie ma też swobodnej interpretacji czasu trwania stażu, który niejednokrotnie bywał wydłużany do 13 miesięcy, jeżeli stażysta decydował się na urlop wypoczynkowy.

W obecnych czasach młodzi adepci farmacji mają znacznie bardziej komfortową sytuację startu w zawodzie, ponieważ staż został włączony do czasu studiów i skrócony z 12 do 6 miesięcy. Przebieg i warunki jego odbywania są uregulowane w myśl przepisów zawartych w art. 2b ust. 1 pkt 1 oraz art. 2c ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich Dz. U. Nr 41, poz. 179 z późn. zm.). Nie ulega wątpliwości, że apteka mająca przyjąć studentów na staż powinna spełniać odpowiednie wymogi i kryteria, aby we właściwy i zgodny z przepisami sposób zapoznać stażystę z praktycznymi aspektami pracy:

  • Konieczna jest w tym przypadku pozytywna opinia wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego oraz okręgowej rady aptekarskiej.
  • Apteka powinna być placówką o pełnym zakresie czynności, aby udostępnić stażyście sporządzanie leków recepturowych, aptecznych.
  • W aptece przyjmującej stażystów obowiązkowy jest obrót środkami odurzającymi, silnie działającymi i psychotropowymi.
  • Farmaceuta, który ma być opiekunem stażysty, musi posiadać co najmniej 5-letni staż pracy na stanowisku magistra farmacji lub posiadać specjalizację z farmacji aptecznej lub szpitalnej.
  • Opiekun zaznajamia praktykanta na początku praktyki z jej planem, zakresem oraz sposobem wykonywania zadań na wyznaczonych stanowiskach.
  • Opiekun wskazuje, jak powinna wyglądać praktyczna realizacja opieki farmaceutycznej w aptece, w tym komunikacja interpersonalna. Powinien przedstawić prawne, etyczne i administracyjne aspekty pracy farmaceuty (stosowanie zasad kodeksu etyki zawodowej, przepisy prawa pracy, przepisy dotyczące prowadzenia apteki, wykonywania zawodu farmaceuty, zasady BHP itd.).

Strony: 1 2 3